صفحه اصلی / عمومی / impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

۲۴ اسفند ۱۳۹۹

۱۱۷ بازدید

CTR (نرخ کلیک)، impression (تعداد نمایش)، Reach و Bounce Rate (نرخ پرش) اصطلاحاتی است که در دنیای سئو کاربرد دارند. در این مقاله میخواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم که impression چیست؟ و چگونه می توان در سرچ کنسول ایمپرشن را مشاهده کرد.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

impression چیست؟

منظور از ایمپرشن تعداد دفعات نمایش محتوای سایت شما در نتایج موتورهای جستجوست. این نتایج شامل لینک صفحات (اسنیپت)، کراسل (شامل تصاویر، ویدئو و پادکست و…) Knowledge Graph و… است. وقتی کاربر عبارتی را در موتورهای جستجو سرچ می کند و نتایجی از سایت شما نمایش داده می شود به معنی یک ایمپرشن است و لزوما اینکه کاربر بر روی آن کلیک کند مطرح نیست. مثلا ما قالب روکسین را سرچ کرده ایم تعداد ایمپرشن ما دو تاست. یکی عکس قالب روکسین و دیگری لینک محصول است.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

نکته: اگر یک knowledge graph داشته باشید که شامل چند لینک و تصاویر مختلف از سایت شما باشد فقط یک ایمپرشن حساب می شود.

اما یک تمرین اگر لینک مواردی موجود در صفحه زیر از سایت شما باشد به نظر شما تعداد ایمپرشن این کوئری چند است.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

چگونه Impression را بررسی کنیم؟

با استفاده از سرچ کنسول می توانید تعداد ایمپرشن هر صفحه را مشاهده کنید. مخصوصا در مباحث سئو و بهینه سازی کلمات کلیدی و مقالاتی که دارید دانستن ایمپرشن به شما کمک می کند. برای مشاهد تعداد ایمپرش در سرچ کنسول به قسمت Search result بروید سپس در قسمت New یک کوئری ایجاد کنید این کوئری می تواند بر اساس کلمات کلیدی یا لینک صفحه خاص باشد حتی بر اساس کشور یا ابزازهایی که سایت شما را بازدید می کنند باشند.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

پس از آن می توانید تعداد ایمپرشن و پوزیشن هر کوئری را در بازه زمانی مورد نظرتان از ۷ روز تا ۱۲ ماه تعیین کنید.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression

 

تفاوت CTR و impression چیست ؟

نرخ CTR یا نرخ کلیک معیاری است که تعداد دفعات کلیک کاربران بر روی سایت شما در صفحه نتایج سرچ گوگل را نشان می دهد. نرخ کلیک درصدی است که کاربران در نتایج جستجو بر روی لینک سایت شما کلیک می کنند. نرخ کلیک از تقسیم تعداد دفعات کلیک بر تعداد دفعات نمایش سایت شما یا ایمپرشن به دست می آید. این مقدار برای صفحات و کلمات کلیدی مختلف متفاوت است.

impression چیست؟ تفاوت CTR و impression
 برای آشنایی با روش های بهبود نرخ کلیک مقاله  چطور CTR یا نرخ کلیک را بهبود دهیم؟ را از دست ندهید.

تفاوت ریچ و impression چیست؟

بازاریاب ها معمولاً با این دو اصطلاح روبرو می شوند Reach تعداد کل افرادی است که محتوای شما را می بینند در حالی که impression تعداد دفعاتی است که محتوای شما نمایش داده می شود فرقی نمی کند که روی آن کلیک شده باشد یا نه. مثلا اگر تعداد افرادی که یک لینک از سایت شما را دیده اند ۳۰۰ نفر باشد و ۱۰۰ نفر بر روی آن کلیک کنند در این صورت میزان reach صفحه مورد نظر ۱۰۰ است.

منظور از position و Click چیست؟

موقعیت یا position یک معیار پیچیده است به عنوان مثال، در اینجا فقط چند حالت ممکن برای پوزیشن ۱۱ برای یک عنصر را بررسی می کنیم:

  • در نمایش نتایج در دسکتاپ، موقعیت می تواند Knowledge Graph باشد.
  • در نمایش نتایج در دسکتاپ، این می تواند به معنای مورد اول در صفحه ۲ باشد (اگر صفحه اول چیزی در قسمت ثانویه نداشته باشد)
  • در نتایج google image در نمایش دسکتاپ، می تواند به معنی ردیف دوم یا سوم نتایج تصاویر باشد که بدون پیمایش قابل مشاهده است)
  • در تلفن همراه این پوزیشن می تواند به معنی ردیف ششم نتایج باشد (فقط با پیمایش قابل مشاهده است)

همانطور که مشاهده می کنید، یک عدد موقعیت می تواند در شرایط مختلف به معنای متفاوت باشد. گاهی ممکن است در گوگل آنالیتیکس موقعیت صفحه شما ۵ باشد اما وقتی جستجو می کنید در موقعیت ۸ قرار دارد. علت این است که موقعیت مقدار متوسط است.

اما آخرین سوال کلیک چیست؟ هر کلیک که کاربر را به صفحه ای خارج از جستجوی Google بفرستد به عنوان یک Click محاسبه می شود. کلیک کردن روی پیوندی که در نتایج جستجو باقی می ماند به عنوان یک کلیک محاسبه نمی شود. اگر کاربر بر روی نتیجه جستجو کلیک کند و برگردد و مجدد کلیک کند، فقط یک کلیک به حساب می آید.

امیدوارم توانسته باشیم پاسخ سوالاتی مانند impression چیست؟ تفاوت impression و CTR همچنین تفاوت Reach و impression چیست را به طور کامل توضیح داده باشیم.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

معرفی ۱۰ قالب رایگان المنتور

معرفی ۱۰ قالب رایگان المنتور

۰۷ فروردین ۱۴۰۰ ۹۱ بازدید وردپرس دنیایی از قالب ها و افزونه های رایگان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *