صفحه اصلی / اصلی ها / ۱۵ شایعترین علت دردهای شکمی که باید بدانید

۱۵ شایعترین علت دردهای شکمی که باید بدانید

درد معده یا درد شکمی به بروز ناراحتی در فضای بین قفسه‌ی سینه و لگن مربوط می‌شود. بیش‌تر موارد دردهای شکمی خفیف هستند و علت‌های شایع مختلفی دارند؛ از جمله سوء هاضمه یا گرفتگی ماهیچه.

۱۵ شایعترین علت دردهای شکمی که باید بدانید

علائم این وضعیت معمولا به خودی خود و به سرعت برطرف می‌شوند یا نیازمند درمان‌های ساده هستند. هم‌چنین، درد شکمی، به خصوص علائم شدید یا مزمن، ممکن است نشانه‌ای از بروز وضعیت‌های جدی و خطرناکی از جمله سرطان یا نارسایی یکی از اندام‌های داخلی باشد.

درد شکمی ناگهانی و شدید یا طولانی مدت ممکن است به درمان‌ها و مراقبت‌های فوری نیاز داشته باشند.

چند نکته‌ی مختصر درباره‌ی درد شکمی:

الف. مشکلات گوارشی به عنوان شایع‌ترین علت بروز درد شکمی شناخته می‌شوند.
ب. بیش‌تر موارد درد شکمی بدون نیاز به مراقبت‌های پزشکی، به خودی خود، بر طرف می‌شوند.
پ. درد ناگهانی یا شدید نیازمند مراقبت‌های پزشکی فوری است.
ت. مصرف داروهای بدون نسخه می‌تواند علائم درد شکمی خفیف را تسکین دهد.

دردهای شکمی چه هستند؟

مشکلات گوارشی به عنوان شایع‌ترین علت بروز دردهای شکمی شناخته می‌شوند. بروز ناراحتی یا ناهنجاری در هر یک از اندام‌ها یا بخشی از شکم می‌تواند باعث ایجاد دردی شود که در کل این ناحیه گسترش می‌یابد.

بسیاری از آدم‌ها درد شکمی را صرفا به عنوان درد معده می‌شناسند. با وجود این، شکم حاوی اندام‌های حیاتی، ماهیچه‌ها، عروق خونی، و بافت‌های همبند بسیاری است؛ از جمله

الف. معده
ب. کلیه
پ. کبد
ت. روده‌های کوچک و بزرگ
ث. آپاندیس
ج. لوزالمعده
چ. کیسه صفرا
ح. طحال

سرخرگ اصلی قلب (آئورت) و یکی دیگر از سیاهرگ‌های قلبی (بزرگ‌سیاهرگ پایینی) نیز از شکم عبور می‌کنند. هم‌چنین، شکم میزبان ماهیچه‌های اصلی بدن است، چهار گروه از ماهیچه‌های شکمی که استحکام بالاتنه می‌شوند و اندام‌ها را سر جای خون نگه می‌دارند و از آن‌ها محافظت می‌کنند.

از آن‌جا که نواحی مختلفی از شکم ممکن است مورد آسیب و بیماری قرار بگیرند، درد شکمی می‌تواند علت‌های فراوانی داشته باشد.

علت‌ها و علائم رایج درد شکمی

دردهای شکمی وضعیت شایعی است که می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلف ایجاد یا وخیم شود.

علت دردهای شکمی

۱. گاستروانتریت (آنفولانزای معده)

دردهای شکمی ناشی از گاستروانتریت یا آنفولانزای معده غالبا با حالت تهوع، استفراغ، و مدفوع روان و مایعی همراه است که پس از مصرف غذا، سریع‌تر از حد معمول و مکررا اتفاق می‌افتد.

در بیش‌تر موارد، علت اصلی این وضعیت باکتری‌ها یا ویروس‌ها هستند، و علائم این بیماری معمولا ظرف چند روز برطرف می‌شوند. علائمی که بیش‌تر از ۲ روز پا بر جا بمانند ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تری از قبیل عفونت یا وضعیت‌های التهابی نظیر بیماری التهابی روده باشند.

علائم شایع در این وضعیت عبارت هستند از:

الف. حالت تهوع
ب. استفراغ
پ. تب
ت. گرفتگی ماهیچه‌های شکمی
ث. نفخ
ج. گاز معده و روده

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی ارتباط میان مسمومیت غذایی و آلودگی ویروسی معده، ۲۴ موثرترین درمان خانگی مسمومیت غذایی را مطالعه بفرمایید.

۲. گاز روده

هنگامی که باکتری‌های موجود در روده‌ی کوچک برخی از مواد غذایی را تجزیه می‌کنند، گاز تولید می‌شود.

افزایش فشار گاز در روده می‌تواند باعث ایجاد درد شدید و ناگهانی شود. هم‌چنین، گاز روده می‌تواند باعث سفتی و گرفتگی شکم، و ایجاد باد شکم یا آروغ شود.

مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند گاز روده‌ را افزایش دهد. برای آگاهی از روش‌های حل این مشکل می‌توانید ۳۰ بهترین درمان خانگی نفخ شکم یا باد معده را مطالعه بفرمایید.

۳. سندرم روده‌ی تحریک پذیر

دستگاه گوارش آدم‌های مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک پذیر، به دلایلی نامشخص، قادر نیست برخی از انواع مواد غذایی یا غذاها را هضم کند.

دردهای شکمی به عنوان علامت اولیه‌ی سندرم روده‌ی تحریک پذیر در بسیاری از بیماران شناخته می‌شود، و معمولا پس از اجابت مزاج برطرف می‌شود. از جمله سایر علائم شایع این وضعیت می‌توان گاز معده و روده، حالت تهوع، گرفتگی ماهیچه‌های شکم، و نفخ اشاره کرد.

۴. رفلاکس معده

گاهی اوقات، اسیدهای معده مسیر عکس را در پیش می‌گیرند و به سمت بالا و گلو حرکت می‌کنند. رفلاکس معده تقریبا همیشه باعث ایجاد سوزش همراه با درد می‌شود.

هم‌چنین، رفلاکس معده باعث ایجاد علائم شکمی از قبیل نفخ یا گرفتگی می‌شود.

برای آگاهی از روش‌های درمانی این وضعیت، ۲۶ درمان خانگی رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان را مطالعه کنید.

۵. استفراغ

هنگام استفراغ، اسیدهای معده مسیر مجاری گوارشی را به سمت عکس حرکت می‌کنند، و طی این مسیر، باعث ایجاد ناراحتی در بافت‌ها می‌شوند؛ همین عامل باعث بروز دردهای شکمی می‌شود.

هم‌چنین، عمل استفراغ ممکن است باعث ایجاد درد و ناراحتی در ماهیچه‌های شکمی نیز بشود. طیف گسترده‌ای از عوامل مختلف می‌توانند باعث تحریک استفراغ می‌شوند؛ عواملی از قبیل انسداد روده‌ها تا مسمومیت الکلی.

۶. گاستریت یا ورم معده

هنگامی که دیواره‌ی معده دچار التهاب یا تورم می‌شود، باعث ایجاد درد شکمی می‌شود. حالت تهوع، استفراغ، گاز معده، و نفخ از دیگر علائم گاستریت یا ورم معده هستند.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر برای خلاصی از شر این وضعیت، توصیه می‌کنیم ۲۳ درمان خانگی ورم معده یا گاستریت که بسیار موثر هستند را مطالعه بفرمایید.

۷. عدم تحمل یک ماده‌ی غذایی

هنگامی دستگاه گوارش نتواند مواد غذایی را به خوبی هضم کند، این مواد توسط باکتری‌های موجود در روده و معده تجزیه‌ می‌شوند و طی این فرایند، باعث تولید گاز می‌شوند.

هنگامی که مقدار زیادی مواد غذایی هضم نشده در دستگاه گوارش باقی بمانند، مقدار زیادی گاز تولید می‌شود؛ این وضعیت باعث ایجاد فشار و درد خواهد شد.

حالت تهوع، استفراغ، نفخ، اسهال، و درد شکمی از جمله سایر علائم مربوط به این وضعیت هستند.

آدم‌هایی که دچار این بیماری هستند، به برخی از مواد غذایی حساسیت شدید دارند.

۸. یبوست

وقتی بیش از اندازه مواد زائد در روده‌ی بزرگ انباشته ‌شود، فشار در روده‌ی بزرگ افزایش می‌یابد و این وضعیت ممکن است به بروز درد منجر شود.

یبوست به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود، از جمله:

الف. وجود مقدار بسیار اندکی فیبر یا مایعات در رژیم غذایی
ب. مصرف برخی از داروهای خاص
پ. پایین بودن سطح فعالیت بدنی

هم‌چنین، یبوست می‌تواند نشانه‌ای از اختلال عصبی یا انسداد روده نیز باشد. چنان‌چه یبوست به مدت طولانی ادامه‌دار و باعث بروز ناراحتی شده باشد، باید فورا به پزشک مراجعه شود.

برای آگاهی از بهترین درمان‌های خانگی یبوست، ۲۳ سریع ترین درمان یبوست برای بزرگسالان را مطالعه کنید.

۹. بازگشت اسید به مری

بیماری ریفلاکس گاستروازوفاژیال یا بازگشت اسید به مری (ترش کردن) وضعیتی طولانی مدت است که طی آن، بیماری مکررا دچار رفلاکس معده می‌شود.

این بیماری می‌تواند به بروز درد شکمی، سوزش سر معده، و حالت تهوع منجر شود. به مرور زمان، بیماری بازگشت اسید به مری می‌تواند باعث ایجاد عوارضی از قبیل التهاب مری شود.

بیماری بازگشت اسید به مری به عنوان یکی از بیماری‌های شایعی شناخته می‌شود؛ ولی این وضعیت قابل درمان است.

۱۰. زخم معده

زخم‌ها یا جراحات موجود در معده به التیام پیدا نکنند، می‌توانند به دردهای شکمی شدید و مداوم منجر شوند. این وضعیت می‌تواند به نفخ معده، سوء هاضمه، و کاهش وزن نیز منجر شود.

شایع‌ترین علت‌های بروز زخم‌های معده آلودگی بدن به باکتری هلیکوباکتر پیلوری و مصرف بیش از اندازه‌ی یا مداوم داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی هستند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش‌تر در این خصوص، توصیه می‌کنیم ۲۸ موثرترین درمان خانگی زخم معده را مطالعه بفرمایید.

۱۱. بیماری کرون

بیماری کرون باعث ایجاد التهاب در دیواره‌ی مجاری گوارشی می‌شود؛ این وضعیت به بروز درد، گاز معده و روده، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، و نفخ منجر خواهد شد.

بیماری کرون، با توجه به ماهیت مزمن آن، ممکن است به سوء تغذیه، کاهش وزن، و خستگی مفرط منجر شود.

بیماری کرون یک وضعیت جدی و خطرناک است، ولی علائم آن به صورت مداوم وجود ندارند؛‌ زیرا این بیماری در دوره‌هایی به صورت موقتی بهبود می‌یابد. بیماران می‌توانند با کمک برخی روش‌های درمانی علائم این بیماری را کنترل کنند.

۱۲. بیماری سلیاک

بیماری سلیاک وضعیتی است که بر اثر آن، فرد بیمار به گلوتن حساسیت (آلرژی) پیدا می‌کند؛ گلوتن پروتئینی است که در بسیاری از غلات نظیر گندم و جو یافت می‌شود. این بیماری باعث ایجاد التهاب در روده‌ی کوچک، و در نتیجه، ایجاد درد می‌شود.

هم‌چنین، اسهال و نفخ از علائم شایع بیماری سلیاک هستند. این بیماران به مرور زمان ممکن است به سوء تغذیه، و در نتیجه، به کاهش وزن و خستگی مفرط مبتلا شوند.

آدم‌های مبتلا به این وضعیت باید از مصرف گلوتن خودداری کنند.

هم‌چنین، به این بیماران توصیه می‌شود ۵۴ ماده غذایی بدون گلوتن مناسب افراد با حساسیت به گلوتن را مطالعه کنند.

۱۳. کشیدگی یا سفتی ماهیچه

از آن‌جا که برای انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه‌مان به استفاده از ماهیچه‌های شکمی نیاز داریم، ایجاد جراحت یا گرفتگی در این ماهیچه‌ها مسئله‌ای شایع است.

هم‌چنین، بسیاری از آدم‌ها شدیدا بر تمرین‌های ورزشی شکمی تمرکز دارند، و این مسئله نیز خطر آسیب دیدن ماهیچه‌های این ناحیه را افزایش می‌دهد. برای مثال، انجام تمرین‌های دراز و نشست بیش از اندازه ممکن است به ایجاد درد در ناحیه‌ی شکم منجر شود.

۱۴. گرفتگی‌های دوره‌ی قاعدگی یا آندومتریوز

زنان در دوره‌ی قاعدگی ممکن است دچار التهاب و درد در ناحیه‌ی شکم بشوند. نفخ، گاز معده، گرفتگی، و یبوست نیز از جمله علائمی است که ممکن است در دوره‌ی قاعدگی ایجاد و باعث بروز ناراحتی‌های شکمی در زنان شوند.

زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است التهاب و درد شدیدتر یا طولانی‌تری را تجربه کنند. آندومتریوز وضعیتی است که در آن، بافتی که به طور طبیعی داخل رحم رشد می‌کند، در سایر بخش‌های بدن – معمولا در ناحیه‌ی لگن و گاهی اوقات در هر نقطه‌ی دیگری از بدن – نیز ایجاد می‌شود.

زنانی که در دوره‌ی قاعدگی‌شان درد زیادی تحمل می‌کنند، بهتر است با ۱۴ روش برای آسان کردن دوران قاعدگی آشنا شوند.

۱۵. عفونت‌های مجاری ادراری و مثانه

عفونت‌های مجاری ادراری غالبا به وسیله‌ی باکتری، و عمدتا توسط اشریشیا کلی ایجاد می‌شوند؛ این باکتری‌ها با تجمع در مجاری ادراری و مثانه باعث ایجاد عفونت یا سیستیت (التهاب مثانه) می‌شوند.

علائم این وضعیت شامل درد، فشار، و نفخ در ناحیه‌ی پایین شکم می‌شوند. هم‌چنین، بیش‌تر عفونت‌های مجاری ادراری باعث احساس درد در هنگام دفع ادرار و تیرگی و بدبویی ادرار می‌شوند.

سایر علت‌ها

در برخی موارد، دردهای شکمی نشانه‌ای از وضعیتی است که در صورت عدم درمان فوری، ممکن است مرگبار باشد.

علت‌های کم‌تر رایج درد شکمی عبارت هستند از:‌

الف. آپاندیسیت (پارگی آپاندیس) یا پارگی هر یک از سایر اندام‌های شکمی
ب. عفونت کلیه، بیماری کلیوی، یا سنگ کلیه
پ. هپاتیت (التهاب کبد)
ت. سنگ کیسه صفرا (رسوبات سخت در کیسه‌ی صفرا)
ث. مسمومیت غذایی
ج. عفونت‌های انگلی
چ. عفونت یا انفارکتوس اندام‌های شکمی (مرگ اندام‌ها به دلیل فقدان تامین خون)
ح. وضعیت‌های قلبی، از قبیل آنژین یا نارسایی قلبی احتقانی
خ. ابتلای یکی از اندام‌های شکمی به سرطان، عمدتا معده، لوزالمعده، یا روده‌ی بزرگ
د. فتق هیاتال
ذ. ایجاد کیست‌های تهاجمی یا کاهش فضا یا کارکرد اندام‌ها

بیش‌تر موارد دردهای شکمی معمولا جدی یا خطرناک نیستند، و علائم این وضعیت‌ها با درمان‌های ساده و خانگی نظیر استراحت و آب‌رسانی به بدن، ظرف چند ساعت یا چند روز برطرف می‌شوند.

هم‌چنین، بسیاری از داروهای بدون نسخه نظیر آنتی‌اسیدها و داروهای ضد نفخ نیز می‌توانند به کاهش و کنترل علائم کمک کنند.

با وجود این، دردهای شکمی حاد (ناگهانی و شدید) یا مزمن (طولانی مدت) غالبا نشانه‌ای از وضعیت‌هایی است که به درمان و مراقبت‌های پزشکی نیازمند هستند.

علائمی که نیازمند مراقبت‌های پزشکی هستند، عبارت‌اند از:

الف. کاهش وزن بی‌دلیل
ب. خستگی مفرط بی‌دلیل
پ. ایجاد تغییر یا اختلال در اجابت مزاج، نظیر یبوست مزمن یا اسهال که ظرف چند ساعت یا چند روز بهبود نیابد
ت. خونریزی خفیف رکتال (راست روده) یا وجود خون در مدفوع
ث. ترشحات غیر معمول از واژن
ج. درد مزمنی که پس از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه نیز ادامه داشته باشد یا پس از توقف مصرف داروهای تجویزی عود کند
چ. نشانه‌های عفونت مجاری ادراری

علائمی نیازمند انجام اقدامات درمانی اورژانسی هستند، عبارت‌اند از:

الف. درد شدید و ناگهانی، به خصوص اگر با تب بالای ۳۹ درجه همراه باشد
ب. درد شدیدی که در یک نقطه تمرکز داشته باشد
پ. مدفوع خونی یا سیاه رنگ و چسبناک
ت. استفراغ غیر قابل کنترل، به خصوص اگر استفراغ حاوی خون باشد
ث. درد شدید در ناحیه‌ی شکم که در اثر تماس تشدید شود
ج. ناتوانی در دفع ادرار
چ. از حال رفتن یا از دست دادن هوشیاری
ح. دردی که به سرعت و به اندازه‌ی قابل توجهی شدید می‌شود
خ. درد در قفسه‌ی سینه، به خصوص اطراف دنده‌ها که تا شکم گسترش می‌یابد
د. درد شدید شکمی که با دراز کشیدن و بی‌حرکت ماندن بهبود می‌یابد

با این‌که وضعیت‌های فوق آن‌چنان شایع نیستند، آدم‌های مبتلا به این علائم باید فورا تحت مراقبت‌های درمانی اورژانسی قرار بگیرند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:medicalnewstoday

۱۵ شایعترین علت دردهای شکمی که باید بدانید


 


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

بوم مدل کسب و کار: ۱۴ نکته درباره انواع،اجزا و نمونه بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار: ۱۴ نکته درباره انواع،اجزا و نمونه بوم مدل کسب و کار

مدل کسب و کار نحوه‌ی خلق، ارائه، و کسب ارزش است. هر کسی روش منحصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *