صفحه اصلی / عمومی / کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

۲۵ بهمن ۱۳۹۹

۱۴ بازدید

Quality Score یا معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز تخمینی از کیفیت یک تبلیغ، کلمات کلیدی و صفحات فرود هستند. هر قدر معیار کیفیت یک تبلیغ بالاتر باشد، هزینه تبلیغ پایین تر می آید و تبلیغ در محل بهتری برای نمایش قرار می گیرد. در این مقاله با راست چین همراه باشید.

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

 

معیار کیفیت صفحه در گوگل ادز چیست؟

کوالیتی اسکور یا همان معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز، مشخص می کنند که کلمات کلیدی و PPC تبلیغات شما تا چه حد معنادار و با کیفیت است.  معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز به موارد مختلفی بستگی دارند. از جمله این موارد عبارت هستند از:

 • نرخ CTR شما
 • میزان ارتباط هر کلمه کلیدی به اد گروپ آن
 • مرتبط بودن و کیفیت صفحات فرود یا همان لندینگ پیجز
 • مرتبط بودن متن تبلیغاتی شما
 • تاریخچه عملکرد حساب گوگل ادز شما

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

این ها هسته معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز محسوب می شوند. هیچکس نمی داند که هر کدام از این معیار ها تا چه حد روی تعیین کوالیتی اسکور تاثیر می گذارند. اما این را می دانیم که نرخ CTR از همه موارد مهم تر است و نقش مهمی در کوالیتی اسکور ایفا می کند. تعداد کلیک زیاد روی یک لینک تبلیغاتی، پیامی واضح و محکم به گوگل است که این لینک اطلاعات خوبی در خود دارد و برای کاربران مفید است. جایزه گوگل به این لینک ها را در دو مورد می شود خلاصه کرد:

 • رتبه بندی بالا برای تبلیغ مورد نظر
 • قیمت کمتر برای ثبت تبلیغ

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

 

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟
با سایر ابزارهای گوگل آشنا شوید گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول دو ابزار کاربردی برای وبمستران، سئوکاران و دیجیتال مارکترها است.

معیار کیفیت صفحه در گوگل ادز بر چه اساسی است؟

کوالیتی اسکور در واقع مجموعه ای از تخمین ها است که عملکرد کلمات کلیدی را می سنجد. بر اساس این اطلاعات و تخمین ها، هر کدام از کلمات کلیدی شما در یک مقیاس از ۱ تا ۱۰ نمره داده می شوند که به آن کوالیتی اسکور می گویند. ۱ کمترین نمره و نشان از کیفیت پایین بخش های مختلف تبلیغ دارد و ۱۰ بیانگر بی نقص بودن یک تبلیغ و اجزای مختلف آن است.

معیار های کیفیت صفحه در گوگل ادز شامل نرخ CTR قابل انتظار، مرتبط بودن تبلیغ به سرچ و تجربه کاربری صفحات فرود می شوند. Quality Score یا همان معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز، چیزی شبیه به اعتبار حساب بانکی هستند. همانطور که اگر حساب بانکی خوبی داشته باشید می توانید وام های بیشتر با سود کمتری بگیرید، در صورت داشتن کوالیتی اسکور بالا نیز می توانید بهای کمتری برای تبلیغ بپردازید و کمپین تبلیغاتی موثرتری داشته باشید.

نکته: وقتی جدول کوالیتی اسکور برای تبلیغات خود را بررسی می کنید، ممکن است در برخی از ستون ها به علامت  “—”  بر بخورید. این علامت نشان دهنده کوالیتی اسکور نال (Null) است. منظور از این کوالیتی اسکور این است که تبلیغ مورد نظر نتوانسته توجه کافی یا کلیکی جلب کند و در نتیجه اطلاعات لازم برای کوالیتی اسکور کلمات کلیدی این تبلیغ در دسترس نیست.

چک کردن معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز

اگر می خواهید بدانید که تبلیغات و صفحات فرود تبلیغ شما تا چه حد به کلمات کلیدی که انتخاب کردید مرتبط هستند، باید کوالیتی اسکور خود را چک کنید. وضعیت کوالیتی اسکور فعلی شما و اجزای مختلف در گوگل اذر در چهار ستون دسته بندی و نمایش داده می شوند:

 1. کوالیتی اسکور
 2. تجربه کاربری صفحات فرود
 3. مرتبط بودن تبلیغ
 4. نرخ کلیک قابل انتظار (CTR)

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

اضافه کردن ستون کوالیتی اسکور به جدول گزارش کلمات کلیدی

در جدول مربوط به کلمات کلیدی در داشبورد گوگل ادز اجزای مختلف یک تبلیغ در گوگل ادز به شما نشان داده می شود. در صورتی که quality score در لیست ستون های جدول کلمات کلیدی نبود به قسمت Column در بالای جدول کلمات کلیدی بروید و Quality Score را سرچ کنید کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

choosearea

در لیست Quality Score را انتخاب کنید و سپس Apply انخاب کنید تا به ستون های جدول اضافه شود.

کیفیت صفحه (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

choosearea

البته از این مسیر می توانید قسمت های دیگر را به جدول کلمات کلیدی اضافه کنید. قسمت ها که می توانید اضافه کنید شامل موارد زیر است:

 • Quality Score: به شما نشان می دهد که تبلیغات، کلمات کلیدی و لندینگ پیج های شما تا چه حد برای کاربران مفید و مرتبط است. هرچقدر این نمره بالا تر باشد (سقف آن ۱۰ است) باعث می شود هزینه کمتری برای تبلیغات بپردازید و همچنین تبلیغ شما در مکان بهتری قرار بگیرد.
 • Quality Score (hist.). آخرین کوالیتی اسکور ثبت شده برای بازه زمانی که انتخاب کرده اید را نشان می دهد. برای آن که نمره معیار کیفیت خود را به شکل روزانه چک کنید، این ستون را به شکل روزانه تقسیم بندی نمایید.
 • Landing Page Exper: تخمین می زند که صفحات فرود یا همان لندینگ پیج های شما تا چه حد برای افرادی که روی لینک تبلیغی شما کلیک می کنند مفید و مرتبط است. همچنین این معیار مواردی مانند این که محتوای لندینگ پیج شما تا چه حد به عبارات سرچ شده مرتبط است و این که گشت و گذار در لندینگ پیج چقدر راحت است را در نظر می گیرد.
 • Landing Page Exper. (hist.). به شکل تقریبی به شما نشان می دهد که صفحات فرود شما تا چه حد برای افرادی که روی آن کلیک کرده بودند مفید واقع شده. این ستون آخرین امتیاز ثبت شده در بازی زمانی مورد نظر را نشان می دهد. برای آن که امتیاز خود را به شکل روزانه چک کنید، تقسیم بندی روزانه را انتخاب کنید.
 • CTR : این معیار از مجموعه معیارهای کیفیت صفحه در گوگل ادز، تخمین می زند که چقدر احتمال دارد وقتی تبلیغ شما نمایش داده می شود، کاربر روی آن کلیک کند. این تخمین بر پایه سابقه عملکرد CTR تبلیغات شما صورت می گیرد. گوگل از تاثیر دیگر عوامل مانند محل قرارگیری تبلیغ و افزونه هایی که باعث بیشتر دیده شدن تبلیغ می شوند چشم پوشی می کند.
 • CTR. (hist.). این ستون از معیار کیفیت صفحه در گوگل ادز، به شما نشان می دهد که در طول زمان چقدر احتمال داشته است تا کاربران روی لینک شما کلیک کنند. در این ستون آخرین امتیاز ثبت شده برای بازه زمانی مورد نظر قابل بررسی است. برای بررسی روزانه، تقسیم بندی روزانه را انتخاب کنید
 • Ad Relevance: این معیار تخمین می زند که کلمات کلیدی شما تا چه حد به محتوای پیام تبلیغ شما مرتبط هستند. اگر نمره این معیار کمتر از میانگین باشد، معنای آن این است که تبلیغات شما بیش از حد کلی و یا بیش از حد جزئی است و نمی تواند پاسخ سرچ کاربر را بدهد. یا آن که تبلیغات شما اصولا به کلمات کلیدی که انتخاب کرده اید چندان مرتبط نیست.
 • Ad Relevance (hist.). نشان می دهد که متن پیام تبلیغاتی شما تا چه حد برای افرادی که آن را دیده اند مفید و مرتبط بوده. این ستون آخرین امتیاز ثبت شده برای بازه زمانی مورد نظر را نمایش می دهد. برای آن که امتیاز خود را هر روز چک کنید، آن را به شکل روزانه تقسیم بندی نمایید.

 

برای دیدن آمار و ارقام سابقه معیار کیفیت و اجزای آن، می توانید آن را در بازه های زمانی روزانه دسته بندی کنید. سپس هر کدام از بخش های زیر را که می خواهید به جدول اضافه کنید.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

DNS پویا یا DDNS چیست؛ مزایا و نحوه کار آن

DNS پویا یا DDNS چیست؛ مزایا و نحوه کار آن

جهت اینکه بدانیم Ddns چیست،  در ابتدا باید با مفهوم DNS آشنا شویم. سرویس DNS …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *