وقتی بدن هر کس انرژی بیشتری از آنچه به واسطه‌ی رژیم غذایی دریافت می‌کند مصرف کند، آن فرد چربی خواهد سوزاند که به کاهش کالری منجر می‌شود. حفظ روند کاهش کالری می‌تواند وقت گیر باشد و برای بسیاری از آدم‌ها گنجاندن جلسات ورزشی منظم تناسب اندام و وعده‌های غذایی سالم در برنامه‌های روتین پر مشغله‌ی روزانه کاری چالش برانگیز می‌تواند باشد.  در این نوشتار با ما همراه باشید تا از روش های چربی سوزی بدون ورزش آگاه شوید.

چربی سوزی بدون ورزش: ۷ روش که بدون ورزش لاغر شویم

با این حال، روش‌های ساده‌ی دیگری برای چربی سوزی وجود دارد که به لحاظ زمانی فشار کمتری بر افراد وارد می‌کند. به عنوان مثال، حفظ الگوی خواب سالم و کاهش استرس راه‌های خوبی برای کمک به چربی سوزی بدن هستند. اتخاذ این عادات در گذر زمان حفظ کاهش کالری را آسان‌تر می‌کند که می‌تواند به کاهش چربی منجر شود.

در این مقاله، بهترین روش‌های چربی سوزی بدون ورزش را به کسانی که برنامه‌های روزانه‌ی شلوغی دارند ارائه می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

چربی سوزی بدون ورزش

۱. پروتئین بیشتری مصرف کنید

پروتئین ماده‌ی مغذی ضروری است که از عملکرد سلول‌ها حمایت و به ساخت و حفظ استخوان‌ها، عضلات، و پوست کمک می‌کند. همچنین برای کسانی که به دنبال چربی سوزی هستند مفید است.

پژوهش‌ها پیوسته نشان می‌دهند پروتئین تاثیر گذارترین گروه ماده‌ی مغذی برای احساس سیری است، که این یعنی می‌تواند به فرد کمک کند احساس سیری داشته باشد.

گنجاندن خوراکی‌های پر پروتئین در وعده‌های غذایی ممکن است به معنی آن باشد که برای احساس سیری کردن به حجم کمتری از غذا نیاز است، و این ممکن است به افراد کمک کند از خوردن میان وعده‌ّها اجتناب کنند.

چربی سوزی بدون ورزش: ۷ روش که بدون ورزش لاغر شویم

به این روش‌ها، پروتئین می‌تواند تعداد کل کالری‌هایی را که شخص در طول روز مصرف می‌کند کاهش دهد.

خوراکی‌هایی که سرشار از پروتئین هستند عبارتند از:

گوشت قرمز

ماهی

تخم مرغ

– توفو

– آجیل

– حبوبات

– محصولات لبنی

 

۲. انجام فعالیت در طول روز

فعالیت فیزیکی برای کاهش وزن بسیار ضروری است، و نیازی نیست حتما شامل ورزش‌های دقیق و برنامه ریزی شده باشد، مانند دویدن، انجام بازی‌ها ورزشی یا تمرین بدنسازی در باشگاه.

دانشکده‌ی طب ورزشی آمریکا توصیه می‌کند آدم‌هایی که به دنبال کاهش وزن هستند در هفته دست کم ۲۵۰ دقیقه را به انجام فعالیت‌های فیزیکی با شدت متوسط اختصاص دهند. مثال‌هایی از فعالیت‌های فیزیکی دارای شدت متوسط عبارتند از:

چربی سوزی بدون ورزش: ۷ روش که بدون ورزش لاغر شویم

– پیاده روی سریع

رقصیدن

– باغبانی

– انجام کارهای خانه

– بازی‌های فعال، مانند بازی کردن با کودکان

– بالا رفتن از پله‌ها

– حمل کردن یا تکان دادن اجسام سنگین

– کار کردن در شغلی که به تحرک زیاد احتیاج دارد، مانند پیشخدمتی یا پستچی‌گری

هر چه بیشتر انجام دادن این فعالیت‌ها در طول هفته به چربی سوزی کمک خواهد کرد. افراد می‌توانند به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی پیاده به سر کار بروند یا به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنند.

۳. داشتن یک الگوی خواب سالم و مناسب

خواب برای بسیاری از جنبه‌های سلامتی حائز اهمیت و مفید است، من جمله چربی سوزی.

بنیاد ملی خواب توصیه می‌کند بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت در شب بخوابند. اما، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها برآورد می‌کند ۳۵.۲٪ از بزرگسالان در ایالات متحده شب‌ها کمتر از ۷ ساعت می‌خوابند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که خواب کوتاه مدت می‌تواند به افزایش وزن منجر شود، به ویژه در جوانترها. در یکی از مطالعه‌های انجام شده دریافتند کسانی که به مدت پنج روز متوالی خواب ناکافی داشته باشند نسبت به کسانی که به اندازه‌ی کافی می‌خوابند عصرها میان‌وعده‌ی بیشتری می‌خورند. این خوردن میان وعده باعث عدم تعادل انرژی می‌شود که به افزایش وزن می‌انجامد.

خوابیدن بین ۷ تا ۹ ساعت در شب می‌تواند فرایند چربی سوزی و پیشگیری از افزایش وزن را به طرز چشمگیری بهبود بدهد.

۴. کاهش استرس

استرس به بدن آسیب می‌زند و خطر چند ناراحتی‌ مزمن را افزایش می‌دهد.

طی پژوهش‌های انجام شده دریافته‌اند که استرس مزمن می‌تواند به افزایش وزن و چاقی نیز منجر شود. نتایج یکی از مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها حاکی از آن است که این امر می‌تواند به خاطر سطح غیرعادی گلوکوکورتیکوئید ناشی از استرس باشد.

چربی سوزی بدون ورزش: ۷ روش که بدون ورزش لاغر شویم

کاهش استرس ممکن است روش دیگری برای چربی سوزی باشد. بعضی از مثال‌های روش‌های کاهش استرس به قرار زیر هستند:

– هوشیار بودن در مورد هر علامتی از استرس

– ورزش منظم

– حفظ ارتباط با دوستان و اعضای خانواده

– انجام فعالیت‌های آرامش بخش مانند مراقبه

– مراجعه به پزشک و متخصص اعصاب و روان

۵. کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین

در کل بهترین کار برای چربی سوزی اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند است، اما نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند معزلی خاص باشند.

نوشیدنی‌های شیرین سرشار از کالری هستند. به عنوان مثال، یک بطری کوکاکولا حاوی ۲۴۰ کالری است. بر خلاف منابع دیگر کالری، اکثر نوشیدنی‌های شیرین حاوی هیچ ارزش غذایی نیستند (یا ارزش غذایی بسیار پایینی دارند). آن‌ها همچنین گرسنگی را فرو نمی‌نشانند و منبع ضعیفی برای انرژی هستند. در نتیجه، احتمالا مصرف منظم آن‌ها توسط افراد بالاتر است.

مولفان یک مقاله درباره‌ی ۳۲ مطالعه‌ی انجام شده که به ارتباط بین نوشیدنی‌های شیرین و وزن بدن پرداخته‌اند به این نتیجه رسیدند که مصرف این نوشیدنی‌ها اضافه وزن را هم در بزرگسالان و هم در کودکان افزایش می‌دهد.

کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین برای چربی سوزی مفید خواهد بود. این نوشیدنی‌ها را با چای سبز جایگزین کنید که بسیار مفید خواهد بود، چون نوشیدن چای سبز کمک شایانی به کاهش وزن می‌کند.

۶. روزه منقطع (محدودیت انرژی یا محدودیت کالری به شکل دوره ای)

روزه‌ی منقطع شامل دوره‌های طولانی امتناع از خوردن می‌شود. اشکال مختلف بسیاری از روزه‌ی منقطع وجود دارد، شامل رژیم ۵:۲، که مستلزم آن است که فرد در ۲ روز از هفته به طور مشخصی کالری‌های کمتری مصرف کند.

هرچند پژوهش‌ها درباره‌ی روزه‌ی منقطع هنوز نسبتا جدید هستند، نتایج اولیه‌ی امیدبخش است. در یک بررسی آزمایش‌های بالینی دریافتند که روزه‌ی منقطع وزن بدن و اشتها را کاهش می‌دهد. مولفان این بررسی می‌گویند روزه‌ی منقطع می‌تواند به عنوان رژیم سنتی محدود کننده‌ی کالری مفید باشد.

در پژوهش‌هایی نشان داده شده است کسانی که به چاقی دچار هستند طی یکی دوهفته به روزه‌ی منقطع عادت می‌کنند و دیگر حتی وقتی روزه هستند احساس گرسنگی نمی‌کنند. روزه منقطع، با کنترل گرسنگی، می‌تواند ابزار کاهش وزنی باشد که در دراز مدت ماندگار خواهد بود.

۷. خلاصه

چربی سوزی به شکیبایی نیاز دارد، و می‌تواند طاقت فرسا باشد. گنجاندن جلسات منظم باشگاه تناسب اندام در برنامه‌های شلوغ روزانه همیشه برای همه مقدور نیست.

با این حال، فرد می‌تواند از روش‌های دیگری برای کمک به چربی سوزی استفاده کند، مانند اجتناب از نوشیدنی‌های شیرین و خوردن وعده‌های غذایی سرشار از پروتئین.

گنجاندن هر چه بیشتر این روش‌ها تا حد امکان در برنامه‌ی روتین روزمره به اکثر آدم‌ها کمک خواهد کرد در طول زمان چربی‌های اضافی را بسوزانند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: medicalnewstoday

چربی سوزی بدون ورزش: ۷ روش که بدون ورزش لاغر شویم


 

نوشته های مرتبطمنبع مطلب

نظر دهید