صفحه اصلی / عمومی / نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

۱۶ فروردین ۱۴۰۰

۶۱ بازدید

CTR (نرخ کلیکimpression (تعداد نمایش)، Reach و Bounce Rate یا نرخ پرش اصطلاحاتی است که در دنیای سئو کاربرد دارند. در این مقاله میخواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم که Bounce Rate یا نرخ پرش چیست؟ و چگونه می توان بانس ریت را کاهش داد.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

 

بانس ریت یا نرخ پرش Bounce Rate چیست؟

بیایید با یک مثال شروع کنیم اگر یک فروشگاه فیزیکی داشته باشید همه افرادی که به فروشگاه شما مراجعه می کنند محصولی از سایت شما خریداری نمی کنند یک سری افراد هستند که قیمت را چک می کنند،  افرادی هستند که میخواهند با محصولات آشنا شوند و… پس شما در این مواقع هم نباید انتظار خرید کردن محصولات توسط تمام مشتریان را داشته باشید.

وب سایت هم همینطور است افراد از طریق نتایج گوگل به سایت شما سر میزنند، ممکن است مقالات شما را بخوانند، بر روی لینک های مقاله کلیک کنند و صفحات دیگر را مشاهده کنند یا اگر فروشگاه اینترنتی دارید چندین محصول را مشاهده کنند یا با هم مقایسه کنند و در انتها ممکن است خرید کنند این ها اقداماتی است که معمولا شما میخواهید کاربران هنگام وردو به سایتتان انجام دهند اما اگر کاربران بدون اینکه به صفحاتی دیگر بروند و یا بخش های دیگر سایت را مورد بررسی قرار دهند و در کل اقدامات مورد نظر شما مانند کلیک بر روی لینک ها یا خرید را انجام دنهند و سایت را بندند در این صورت یک بانس یا پرش اتفاق افتاده است.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

choosearea

به طور خلاصه نرخ پرش یعنی نسبت کاربرانی که سایت شما را ترک می کنند به کل کاربرانی که وارد سایت شما می شوند. اگر کاربر وارد سایت شود و هیچ تعاملی با وب سایت شما نداشته باشد یک پرش یا Bounce اتفاق افتاده است.

نرخ پرش برای تمام سایت ها یک مقدار ثایت نیست مثلا اگر شما یک سایت تک صفحه دارید نسبت به یک سایت فروشگاهی یا خبری مقدار این شاخص متفاوت است. بر خلاف باور دیگران بانس ریت تاثیری بر روی سئو ندارد و  گوگل از چنین فاکتوری استفاده نمی‌کند. بانس ریت فقط شاخصی برای تحلیل میزان تعامل کاربران است مقدار نرخ پرش قابل دستکاری است و تکنیک‌های کلاه سیاه وجود دارد که با آن‌ ها می‌‌توان بازدید و تعامل مصنوعی ایجاد کنید. به همین دلیل گوگل اخیرا Engagement را جایگزین این شاخص کرده است.

بانس ریت یا نرخ پرش سایت چگونه محاسبه می‌شود؟

آسان‌ترین راه بررسی نرخ پرش استفاده از گوگل آنالیتیکس است با مراجعه به بخش Audience > Overview می توانید نرخ پرش سایت را مشاهده نمایید. البته اگر بخواهید نرخ پرش واقعی تری را داشته باشید بهتر است از تگ منیجر استفاده کنید. با تگ منیجر تا تعامل‌های کاربر را واقعی‌ تر ثبت کنید. برای محاسبه نرخ پرش معمولا دو فاکتور Session و Hit استفاده می شود.

  • سشن (session): فعالیت‌های کاربران در دوره زمانی کوتاه در سایت است.
  • هیت (Hit):  هر کاری که کاربر درسایت انجام می‌دهد و گوگل انالیتیکس آن را ثبت می‌کند

بانس یعنی سشنی که فقط یک هیت دارد و نرخ پرش یعنی نسبت سشن‌ های با یک هیت به کل سشن‌ های سایت در یک دوره زمانی.

 اهمیت کاهش بانس ریت یا Bounce Rate چیست؟

بانس ریت در واقع به این معنی است که شما نتوانسته اید رضایت کاربر را جلب کنید بنابراین می توانید از طریق یک سری محتوا  کاربر را ترغیب کنید به صفحه های دیگر سایت هم سر بزند. اگر بتوانید به خوبی کاربران را در سایت درگیر کنید یا میزان Engagement سایت خود را افزایش دهبد میزان بانس ریت سایت شما کاهش میابد و می توانید مشتریان بیشتری را برای سایت خود جذب کنید. نرخ پرش به عنوان فاکتوری برای رتبه‌ بندی سایت استفاده نمی‌ شود و تاثیری در سئوی سایت ندارد اما به شما در بهینه سازی سایتتان کمک می کند تا میزان خروج از سایتتان را کاهش دهید.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

اگر به بانس ریت توجه نکنید و اصولی که برای کاهش بانس ریت هستند را در سایت اعمال نکنید کاربران هم کمتر به سایت شما مراجعه می کنند در واقع دانستن میزان Bounce Rate یک زنگ هشدار برای شماست تا سایتتان را بهینه کنید چرا که افزایش بازدیدکنندگان سایت به روش های غیر ارگانیک و با تبلیغات کاری ندارد مهم این است که کاربر با سایت شما درگیر شود و میزان Engagement افزایش یاید و کاربر را از یک بازدیدکننده به یک کاربران هدفمند تری تبدیل کنید.

برای کاهش دادن نرخ پرش کاربران روش های زیادی وجود دارد که در ادامه روش های کاهش بانس ریت را معرفی می کنیم.

روش های کاهش بانس ریت سایت

طبق بررسی های انجام شده نرخ پرش باید زیر ۴۰% باشد و نرخ پرش بالاتر از ۵۵-۶۵% یعنی حتما نیاز به بهینه ‌سازی دارید. اگر نرخ پرش سایت شما بالاتر از ۹۰% یا کمتر از ۲۰% باشد، احتمالا مشکلی در سایت شما وجود دارد. در این بخش می خواهیم روش هایی برای کاهش بانس ریت معرفی کنیم.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

۱٫      افزایش سرعت سایت

سرعت سایت همیشه فاکتور مهمی است و یکی از مهم ترین فاکتور های سئو سایت که گوگل بر روی آن بسیار حساس سرعت سایت است، شما باید این مورد را در سایت بسیار مورد توجه قرار دهید تا بتوانید سریعا سایت خود را برای کاربران لود کنید، روش های زیادی هم برای افزایش سرعت سایت است که تا حد زیادی سرعت سایت خود را افزایش دهید.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟
در مقاله بهترین ابزارهای بررسی و تست سرعت با ۱۰ ابزار کاربردی تست سرعت سایت آشنا شوید.

سرعت سایت در بانس ریت سایت هم بسیار تاثیر بالایی دارد و می تواند در مشارکت کردن کاربران بسیار تاثیر داشته باشد، سعی کنید حتما در اولین قدم برای کاهش بانس ریت سرعت سایت خود را افزایش دهید تا کاربران زمان زیادی را برای لود شدن سایت نگذارند.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

choosearea

۲٫      تجربه کاربری جذاب و آسان

برخی از سایت ها هستند که منو های خیلی شلوغ و نامرتب دارند و یا در بخش ساید بار خیلی حرفه ای عمل نکرده اند که باعث می شود کاربران در سایت گم شوند و نتوانند به خوبی از بخش های مختلف استفاده کنند. یکی از عواملی که ممکن است بر روی بانس ریت سایت شما تاثیر داشته باشد نحوه طراحی سایت شما است. استفاده از رنگ مناسب در طراحی سایت و ایجاد تجربه کاربری با روش های مختلف مانند ایجاد ناوبری مناسب، فراهم کردن دسترسی راحت در سایت و کمک به کاربران تا بتوانند بدون دردسر از سایت شما استفاده کنند و به راحتی به بخش های مختلف دسترسی داشته باشند موجب بهبود تجربه کاربری در سایتتان می شود.

۳٫      ایجاد لندینگ های هدفمند

لندینگ ها هم در کاهش نرخ بانس ریت تاثیر دارند و اگر شما بتوانید به استفاده از روش هایی یک سری لندینگ پیج برای بخش های مختلف سایت طراحی کنید میتوانید کاربران را ترغیب کنید تا به بخش های دیگر سایت هم مراجعه کنند و نرخ مشارکت بیشتری در سایت به جا بگذارند.

نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟
برای آشنایی با انواع لندینگ پیج و روش های ساخت لندینگ پیج مقاله لندینگ پیج چیست؟ را مطالعه کنید.

۴٫      استفاده از ویدئو

یکی از راه های افزایش میزان Engagement  است تستفاده از ویدئو است، ویدئو همیشه در محتوا ها و سایت تاثیر زیادی داشته و اگر بتوانید ویدئو در سایت قرار دهید کاربران ترغیب می شوند که ویدئو را  مشاهده کنند و این یک نرخ مشارکت خوبی در سایت برای شما به جا خواهد گذاشت.

۵٫      پشتیبانی آنلاین

اگر توانایی آنلاین بودن همیشگی را دارید بهتر است یک بخش چت آنلاین در سایت خود راه اندازی کنید تا کاربران از طریق آن بتوانند با شما صحبت کنند و سوالات خود را درباره محصولات و یا بخش های مختلف سایت از شما بپرسند، این مورد هم برای کاهش نرخ بانس ریت میتواند مفید باشد.

۶٫      تولید محتوا حرفه ای

محتوا حرفه ای و جامع می تواند به مشارکت کاربران در سایت بسیار کمک کند شما باید با محتوا با کیفیت بتوانید کاربران را درگیر سایت کنید که ترغیب شوند از محصولات و خدمات شما استفاده کنند و  میزان Engagement را افزایش دهید و یا به شیوه های درست لینک سازی از طریق محتوا لینک سازی انجام دهید و بخش های مختلف را به هم وصل کنید.

در این مقاله سعی داشتیم که شما را با نرخ پرش یا Bounce Rate و روش های کاهش بانس ریت و افزایش Engagement آشنا کنیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و بدانید نرخ پرش یا Bounce Rate چیست  اگر سوالی درباره بانس ریت دارید میتوانید از قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش قرار دادن کد نماد اعتماد الکترونیکی در وردپرس

آموزش قرار دادن کد نماد اعتماد الکترونیکی در وردپرس

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ۴۸ بازدید با زیاد شدن کسب و کار های اینترنتی و با …

دیدگاهتان را بنویسید