صفحه اصلی / آموزش وردپرس / سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

چند سال قبل، زمانی که برای اولین بار سایت خود را تاسیس کردم ، همیشه سعی داشتم تا با تولید محتوا زیاد و تبلیغ در شبکه های اجتماعی سایت خود را در نتایج نخست گوگل نمایش دهم. پس از گذشت چند ماه به نتیجه ی ایده آل خود نرسیدم. به یاد دارم که در آن زمان همه وبمستران درباره ی سئو تکنیکال گفتگو می کردند. من نیز در ابتدا به این موضوع اهمیت چندانی نمی دادم.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

بعد از چند مدت وبسایت من به جایگاهی که در نظر داشتم نزدیک تر که هیچ حتی دور تر نیز شد. روز ها و ساعت می گذشت و همچنان سایر رقبا از من پیشی می گرفتند. برای همین شروع به یادگیری سئو تکنیکال یا سئو وردپرس کردم. بعد از چند مدت با انجام دادن تکنیک های سئو توانستم ،رتبه سایت خود را به صورت چشمگیری فزایش دهم. حال قصد دارم تا تمام تجربیات خود را در زمینه سئو تکنیکال با شما به اشتراک بگذارم.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

سئو تکنیکال چیست؟

سئو (SEO)مخفف عبارت “search engine optimization”به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد.سئو در حالت کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود، اما سئو تکنیکال با مسائلی همچون موتور های جستجو،ربات ها،کدهای برنامه نویسی،مسائل فنی وبسایت و… سر و کار دارد.مهم ترین هدفی که می توان از سئو تکنیکال استفاده کرد این است که وب سایت برای موتور های جستجوگر گوگل به آسانی قابل بررسی و درک باشد.تا شما با استفاده از آن بتوانید رتبه ی بهتری از گوگل کسب کنید.

چرا سئو تکنیکال اهمیت زیادی دارد.

گوگل و ربات های جستجوگر آن، همواره سعی می کنند تا بهترین نتایج را به کاربرانشان نمایش دهند. از طرفی دیگر وبسایت هایی که در نتایج نخست جستجو صفحه گوگل نمایش داده می شوند تعداد بازدید های زیادی در طول روز خواهند داشت.

افزایش بازدید برای صاحبان کسب و کار های آنلاین از اهمیت ویژه ای برخورد دار است.زیرا هر چقدر بازدیدکنندگان یک وبسایت یا فروشگاه آنلاین زیادتر باشند طبیعا فروش آن ها نیز بالاتر خواهد بود. از طرفی امروزه کاربران اینترنت به اولین نتایج جستجوی گوگل اطمینان بیشتری می کنند و تعداد نفرات کمی امروزه سراغ صفحه های دوم جستجو گوگل خواهند رفت.

معایب انجام ندادن سئو تکنیکال !

نمی خوام سئو تکنیکال یاد بگیرم مگه زوره؟!

همانگونه که سئو تکنیکال موجب افزایش رتبه ی ما می شود انجام ندادن آن نیز می تواند رتبه مارا کاهش دهد.شاید بگویید چرا، شما که کاری انجام نداده اید .هنگامی که رقبای شما در حال انجام تکنیک های سئو می باشند و شما گوشه ای بی تفاوت به این موضوع نشسته اید؛ آنها با افزایش رتبه خود و گرفتن جایگاه شما سبب کاهش رتبه ی شما خواهند شد.

آموزش سئو تکنیکال

حال به اصلی ترین و مهم ترین قسمت مقاله رسیده ایم و می خواهیم به شما سئو تکنیکال را آموزش دهیم تا شما با استفاده از آن بتوانید رتبه ی سایت خود را بهبود ببخشید و ترافیک وبسایت تان را زیاد تر کنید.پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

۱ – سرعت سایت

از آن جایی که گوگل اهمیت فراوانی به کاربران خود می دهد و سعی می کند بهترین سایت ها را برای آنها به اشتراک بگذارد، افزایش سرعت سایت نیز می تواند یک روش برای افزایش رتبه باشد. این امر در الگوریتم های قبلی سئو، اهمیت چندانی نداشت اما با گذشت زمان سرعت، یکی از فاکتور های اساسی برای رتبه بندی انتخاب شد.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

خب سرعت چه ربطی به سئو داره !؟ کاربران اینترنت، حتی من و شما همیشه در زندگی عجله داریم.این موضوع در گوگل نیز بسیار تکرار می شود.بیشتر افرادرهنگامی که وارد سایت ما می شوند اگر سایت در ۵ ثانیه اول بارگذاری نشود از رفتن به آن سایت صرف نظر میکند. و این امر موجب می شود تا کاربر کم تری به سایت ما مراجعه کند. اگر به دنبال بهبود سرعت سایت خود هستید پیشنهاد می کنیم از مقاله افزایش سرعت سایت با ساده ترین نکات در پایگاه آموزش کمک وردپرس استفاده کنید.

۲ – ساختار بهینه شده برای ربات‌ها

گوگل برای رتبه دهی سایت ها از ربات هایی به نام کراولر (crawler) یا خزنده، عنکبوت استفاده می کند.اما این ربات ها توانایی خوبی در برسی کردن وب سایت ها ندارند.استفاده کردن از نیروی انسانی نیز طبیعتا مقدار هزینه زیادی در پی دارد زیرا در جهان تعداد خیلی زیادی وب سایت وجود دارد.

اما برای اینکه بتوانیم سایت خود برای برسی به کراولر نشان دهیم باید یک سری نکات در این زمینه را رعایت کنیم. ربات ها به لینک ها بسیار اهمیت می دهند. برای مثال ما در اینجا سئو وردپرس را لینک می کنیم.با این امر ما توانستیم تا کاری کنیم که ربات ها بتوانند به وبسایت ما دسترسی داشته باشد. پس در نتیجه شما باید در وب سایتتان از لینک های داخلی استفاده کنید.

۳ – صفحات ۴۰۴ و لینک‌های شکسته

یکی از مواردی که ربات های گوگل به  آن حساس هستند و وجود آن ها موجب کاهش قدرت سئو تکنیکالتان می شود؛ وجود لینک های شکسته است. لینک شکسته چیست ؟ اگر محتوای یک صفحه حذف شود و هنگامی که کاربر برای مشاهده ی آن بر روی آن کلیک کند با خطای ۴۰۴ مواجه می شود.وقتی شما در بخش های دیگر سایتتان یک لینک به صفحه ای که محتوایی در آن وجود ندارد می دهید در واقع یک لینک شکسته داده اید و این امر باعث کاهش سئو ساییتان می شوید.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

۴ – جلوگیری از وجود صفحات تکراری (duplicate content)

گاهی بعضی از وبسایت ها محتوایی را از وبسایت های دیگر کپی می کنند و در وبسایت خودشان بارگذاری می نمایند.این امر نتنها پیگرد قانونی خواهد داشت بلکه ربات ها با دیدن این صحنه ها رتبه ی شما را کاهش خواهند داد. بعضی مواقع نیز فروشگاه ها برای فروش اجناس مثل یک مدل لپ تاب با رنگ ها مختلف مجبور به کپی کردن مشخصات کالا می شوند.

برای رفع این مشکل گوگل، تگ کنونیکال را معرفی کرد. این تگ باعث می شود تا شما به گوگل بفهمانید تا از میان صفحات تکراری، صفحه اصلی را ایندکس کند.(ذخیره صفحه در دیتابیس گوگل و نمایش در نتایج است).

۵ – لینک‌های بردکرامب (Breadcrumbs)

لینک های بردکرامب در واقع نشان دهنده مسیری است که کاربر در ساییت شما قرار دارد. که در بالای صفحه وب سایت ها مشاهده می شود.بردکرامب از چند لینک داخلی ساخته شده است در نتیجه به ایجاد یک ساختار لینک سازی به وبسایت شما کمک می‌کند و همچنین باعث بهینه سازی تجربه کاربران از استفاده کردن با سایت شما می‌شود.

۶ – امنیت سایت

امنیت سایت یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن اشاره کرد زیرا این امر برای گوگل اهمیت فراوانی دارد.

چرااا ؟! زیرا ممکن است که سایت شما مورد حمله سایبری قرار بگیرد و هک شود. همانطور که در ابتدا گفته بودم گوگل اهمیت زیادی به کاربران خود می دهد و زمانی که سایت شما هک شود گوگل رتبه ی سایت شما را  به شدت کاهش می دهد تا  کاربران، از سایت هک شده استفاده نکنند.بنابراین افزایش امنیت سایت بسیار مورد اهمیت قرار دارد. شما می توانید برای افزایش امنیت وبسایتتان از تیم پشتیبانی سایت کمک وردپرس مشاوره دریافت کنید.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

۷ – سایت مپ

سایت مپ یک فایل متنی با فرمت xml است.سایت مپ مکانی است که تمامی لینک صفحات شما در آن قرار می گیرد.این کار موجب می شود تا ربات ها با استفاده کردن از آن راحت تر صفحات شما را برسی کنند. در نتیجه با ساخت سایت مپ، میتواند رتبه سایت شما را به خوبی افزایش دهد.

۸۸ – استراکچر دیتاها

الگوریتم گوگل در حالت کلی توانایی تشخیص محتوای خود صفحه را ندارد. اما این الگوریتم با برسی مقدار کلمه کلیدی یا مترادف آن که در سایت خود استفاده کرده اید میتواند کیفیت محتوای شما را تشخیص دهد. همچنین قرار دادن تصاویر در محتوای خود برای الگوریتم گوگل بسیار مهم است وجود تصاویر به شما در افزایش رتبه بسیار کمک می کند.

یک راه برای اینکه شما محتوای خود را بهتر به گوگل نمایش دهید استفاده از کد هایی به نام استراکچر دیتا می باشد. اگر شما از این کد ها استفاده کنید گوگل محتوای شما را بهتر درک می کند و نحوه نمایش ساییتان را تغییر می دهد. به طوری که هنگام نمایش سایتتان رتبه بندی آن را نیز نشان خواهد داد.

۹ – آدرس‌ صفحه‌ها را ساختارمند کنید

یکی دیگر از تکنیک های سئو استفاده از URL‌ مناسب می باشد. برای بهینه کردن URL‌ باید آدرس صفحات سایتتان را کوتاه تر کنید و از کلمه کلیدی سایتتان در URL‌ استفاه کنید. همچین برای ساخت URL از حروف بی‌معنی استفاده نکنید.

سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو

SSL۱۰ –

SSL چیست؟ سایت های معتبر و ایمن در گوگل با آدرس https شناخته می شوند و گوگل به سایت هایی که دارای آدرس http هستند اهمیت چندانی نمی دهد و مانع ورود کاربرانش به آن می شود. در اصل ssl یک پروتکل امنیتی می باشد که از انتقال اطلاعات بین سایت و کاربران حفاطت بیشتری می کند.

برای گرفتن آدرس https کافیست که به پشتیانی هاستینگ خود تماس بگیرید تا شما را در این امر راهنمایی کنند.

پیروز و سربلند باشد 😀

نوشته سئو تکنیکال چیست؟ تکنیک های سئو اولین بار در کمک وردپرس | پشتیبانی وردپرس. پدیدار شد.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش سئو وردپرس به صورت عملی

آموزش سئو وردپرس به صورت عملی

آموزش سئو وردپرس آموزش سئو وردپرس بسیار کار راحتی است و در عین حال بسیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *