صفحه اصلی / آموزش وردپرس / رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس

رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس

امکان دارد در روز با خطاهایی رو به رو شویم. که البته جای نگرانی ندارد. چون هر کدام از خطاها راه حلی برای خود دارند که به راحتی برای شما در دسترس خواهد بود. یکی از خطاهای متداول، خطای ۵۰۰ یا خطای HTTP 500 Internet Server است که با دیدن آن احتمالا بترسید و احساس کنید سایتتان را از دست داده اید. اما جای نگرانی نیست، و نیازی نیست نگران باشید. در این مقاله از کمک وردپرس به عنوان پشتیبانی سایت و پشتیبانی وردپرس قصد داریم راجع به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس با هم صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

خطای ۵۰۰ در وردپرس

خطای ۵۰۰ در وردپرس زمانی اتفاق می افتد که پروتکل HTTP پیدا نشود. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم به این معنی است که سرور به درخواست HTTP پاسخ می دهد اما نمی تواند آن را پیدا کند. به همین دلیل است که ما با خطای ۵۰۰ در وردپرس مواجه می شویم. این یعنی این که سرور با مشکل رو به رو شده است. البته لازم به ذکر است که این مشکل تنها مختص وردپرس نیست و در سایر سیستم های سایت ساز نیز امکان دارد اتفاق بیافتد.

در این مقاله می خواهیم با هم بررسی کنیم که در درجه اول خطای ۵۰۰ در وردپرس به چه دلیل اتفاق می افتد و بعد از آن بررسی کنیم ببینیم که راه حل های رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس چیست.

خطای ۵۰۰ در وردپرس به چه دلیل اتفاق می افتد؟

خطای ۵۰۰ در واقع یک خطای سرور عمومی است. چندین مورد وجود دارد که می تواند به یک سرور با یک وضعیت مشخص جواب دهد. برخلاف چیزی که عموم کاربران تصور می کنند به وجود آمدن خطای ۵۰۰ اصلا اتفاق بدی هم نیست زیرا به وسیله آن شما متوجه می شوید که سرور تان دچار محدودیت شده است. حالا در این مقاله می خواهیم با هم بررسی کنیم که این خطا ها از طرف کدام بخش ها اتفاق می افتد و چگونه باید به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس بپردازیم.

۱- وجود خطا در فایل htaccess.

وقتی با خطای ۵۰۰ در وردپرس مواجه می شویم، اولین موردی که شاید باید به آن توجه کنیم و مورد بررسی قرار بگیرد، همین فایل htaccess. است. پس اکیدا به شما پیشنهاد می کنیم به عنوان اولین مورد به همین فایل مراجعه کنید، زیرا اضافه کردن حتی یک کاراکتر اضافی به این فایل باعث بروز خطای ۵۰۰ در وردپرس خواهد شد. در این هنگام باید تلاش کنید تا یک فایل htaccess. جدید بسازید. برای رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس تنها کافی است که فایل فعلی خود را حذف کرده و بعد از آن به بخش پیوند های یکتا رفته و روی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا دوباره ساخته شود.

۲- خطای PHP

بعضی وقت ها خطای ۵۰۰ تنها زمانی که در حال ورود به پیشخوان وردپرس هستید اتفاق می افتد. شاید برای شما عجیب باشد که چگونه ممکن است سایت باز شود ولی پیشخوان با چنین مشکلی مواجه شود. در این مورد مشکل از حافظه PHP است. حال تکلیف ما چیست؟ برای رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس باید حافظه را افزایش دهید و این مشکل به کمک فایل Php.ini امکان پذیر خواهد بود.

۳- وقفه در کار سرور یا اسکریپت

یکی از مهم ترین علل به وجود آمدن خطای ۵۰۰ در وردپرس شاید وقفه یا از کار افتادن سرور یا اسکریپت باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که در حال انجام یک فعالیت هستید. هنگامی که این اتفاق برای شما رخ داد، پیشنهاد می کنیم که به صورت دستی حافظه php  را افزایش دهید. این کار در php.ini ، wp-config.php و htaccess. انجام می شود. اگر خودتان نتوانستید این کار را انجام دهید می توانید به پشتیبان وردپرس در کمک وردپرس مراجعه کرده و به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس بپردازید.

۴- مجوز های ناقص پرونده

اگر یک اسکریپت php باید در یک پوشه قرار بگیرد، اما امکان اجرا شدن php برایش وجود ندارد، به احتمال زیاد با خطای ۵۰۰ در وردپرس مواجه خواهید شد. این موضوع به آسانی و تنها با تغییر دادن سطح دسترسی و مجوز آن پوشه حل خواهد شد. این موضوع را می توانید در هاست و تنها با تغییر سطح دسترسی انجام دهید. و به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس بپردازید.

۵- وجود خطا در فایل wp-config.php

هنگامی که دستور یا کدی در این فایل قرار بگیرد، امکان دارد با خطای ۵۰۰ در وردپرس برخورد کنید. با دیدن error logs می توانید خطای به وجود آمده در این فایل را پیدا کرده و آن را حل کنید. اما اگر نتوانستید از قسمت error logs کاری کنید، به آسانی و با مراجعه کردن به فایل wp-config.php خواهید توانست کد های ناشناخته را حذف کنید.

۶- نصب مجدد وردپرس

اگر با خواندن این تیتر احساس ترس و نگرانی کرده اید، باید بگوییم که اصلا جای نگرانی نیست و فکر نکنید که نیاز است تا سایت خودتان را پاک کنید، فقط می توانید یک وردپرس جدید دانلود کنید و دو پوشه wp-config.php و wp-content را از آن پاک کنید. حالا پوشه باقی مانده را به صورت فشرده درآورده و آپلود کنید. سپس پوشه بارگذاری شده را از حالت فشرده خارج کنید تا جایگزین موارد قبلی شود. اینگونه به رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس پرداخته اید.

۷- یک افزونه مخرب

وجود یک افزونه مخرب در سایت می تواند باعث به وجود آمدن خطای php شود. اگر آن را غیر فعال کنید می توانید خطا را پیدا کرده و یا بهترین راه این است که افزونه مشابهی را جایگزین آن کنید. اما مساله سر این است که چگونه باید افزونه ای که مخرب است را پیدا کنید. خب این قسمت کمی سخت است زیرا باید تک تک افزونه ها را غیر فعال کرده تا افزونه مخرب پیدا شود. همچنین می توانید در هاست با تغییر نام پوشه پلاگین ها، همه آن ها را یکجا غیر فعال کرده و متوجه شوید که مشکل از سمت افزونه است یا نه.

۸- بررسی قالب موجود

بعضی وقت ها ممکن است، مشکلات به دلیل ناسازگاری قالب و مشکلاتی که در آن وجود دارد، پیش بیاید. به همین منظور و برای اینکه بتوانید مشکل را حل کنید؛ شاید بهترین راه این باشد که قالب را غیر فعال کنید و قالب پیش فرض را فعال کنید. به این صورت اگر مشکل از سمت قالب باشد می توانید آن را پیدا کنید.

۹- آخرین راه باقی مانده: تماس با پشتیبانی سایت

وقتی همه موارد بالا بررسی شدند و هیچ کدام دلیل به وجود آمدن خطای ۵۰۰ نبودند، وقت آن است تا با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرید و مشکل را به آن ها گزارش کنید تا آنها مشکل را بررسی کنند. در واقع این آخرین راه برای رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس می باشد.

رعایت نکته های ضروری در رفع کردن خطای ۵۰۰ در وردپرس

تمامی نکاتی که در بالا گفتیم راجع به مواردی بود که امکان دارد در سایت وردپرسی اتفاق بیافتد و خطای ۵۰۰ در وردپرس را ایجاد کند. حالا باید به راه حل هایی قطعی برای رفع این مشکل باشیم. پس بیایید باهم این راه حل ها را بررسی کنیم.

۱- error logs را بررسی کنید

اگر این قسمت را در سرور خود فعال کرده اید، می توانید تمام موارد که در آن ایجاد شده را ببینید. در این فایل همه خطاهایی که موجود است را با آدرس و نشانی به شما نشان می دهد. فقط کافی است تا فایل را در یک ویرایشگر متن باز کرده و به دنبال آدرس خطاها بگردید. با کمی جستجو و تحقیق می شود مشکل اصلی را پیدا کرده و به رفع مشکل آن بپردازید.

رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس

۲- خطاهای اخیر در فایل error logs را بررسی کنید

بعد از اینکه فایل error logs را پیدا کرده و آن را در ویرایشگر متنی باز کرده و به پایین صفحه بروید، در انتهای صفحه خطاهای اخیر را مشاهده خواهید کرد.

۳- ریشه یابی

تا زمانی که منبع و قسمت اصلی که باعث بروز خطا شده است را پیدا نکنیم، نمی شود مشکل را حل کرد. پس در درجه و قدم اول باید بررسی کنیم و ببینیم که دلیل اصلی ایجاد مشکل چه بوده است. جایی که ایجاد اشکال کرده است را پیدا کنیم و به رفع کردن آن مشکل بپردازیم. مثلا شاید این مشکل تنها با غیر فعال کردن یک افزونه حل شود؛ که البته همیشه به این صورت نیست.

نتیجه گیری

همیشه و هرجا که دچار یک مشکل شدید، بیایید و ریشه یابی کنید و پیدا کنید مشکل چه بوده و از کجا بوده است، مثلا در قدم اول پیدا کنید که چرا خطای ۵۰۰ در سایت شما رخ داده. بعد از آن به دنبال راه حل بگردید. در این مقاله یک چک لیست ۹ مرحله ای برای شما گذاشتیم و بعد از آن سه مرحله برای شما بازگو کردیم که در رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس باید به آن توجه ویژه ای کرد.

ممنون از شما که تا این مرحله از این مقاله با ما همراه بودید. لطفا ما را در قسمت نظرات هم همراهی کنید.

موفق و پیروز باشید.

نوشته رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس اولین بار در کمک وردپرس | پشتیبانی وردپرس. پدیدار شد.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

آموزش رفع خطای Access-Control-Allow-Origin و Contents over HTTPS

آموزش رفع خطای Access-Control-Allow-Origin و Contents over HTTPS

گاهی اوقات در برخی از سایت های وردپرسی که مجوز HTTPS در آن فعال است، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *