صفحه اصلی / طراحی سایت / اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری

اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری یا User Interface Design که به اختصار آن را UI Design می‌نامند، در حقیقت بخشی از وب‌سایت یا اپلیکیشن است که کاربر به طور مستقیم با آن ارتباط دارد. دو واژه کاربر و ارتباط مستقیم وی با اپ یا سایت بسیار حائز اهمیت است؛ چون دلیل رونق گرفتن نرخ بازدید یک وب‌سایت یا افزایش تعداد کاربرانی که از خدمات یک اپلیکیشن استفاده می‌کنند، تا حد زیادی به همین امر یعنی UI Design وابسته است. در این مطلب می‌خواهیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های UI یعنی رنگ‌ها را بررسی کنیم. به نظر شما اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری چگونه است؟

اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، UI Design یا طراحی رابط کاربری یک محصول دیجیتال مانند وب یا اپلیکیشن، بسیار مهم است و اولین قضاوت مخاطب را شکل می‌دهد. یکی از ویژگی‌هایی که روی اولین قضاوت کاربر تاثیر بسزایی دارد، انتخاب رنگ در UI است. حتما برای شما هم پیش آمده که به یک سایت وارد می‌شوید اما چون رنگ مناسبی در پس‌زمینه وجود ندارد، نوشته‌ها اصلا واضح یا خوانا نیستند. بنابراین، شما ناگزیر باید آن سایت را ترک کنید و به یک سایت دیگر بروید تا اطلاعات مورد نیاز خود را بیابید. با یک محاسبه کوچک می‌توان متوجه شد که این وب‌سایت چقدر کاربر و مخاطب از دست می‌دهد.

نکات مهم در انتخاب رنگ طراحی UI

مثالی که در بخش قبل بررسی کردیم، نشان‌دهنده اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری است که روی تجربه کاربر یا User Experience تاثیر بسزایی دارد. رنگ تنها زیبایی بصری نیست و گاهی هویت، نوع خدمات و محصولات یک برند را هم مشخص می‌کند؛ پس نمی‌توان بدون بررسی یا تحقیق قبلی هر رنگی را برای هر محصول دیجیتالی انتخاب و استفاده کرد. در ادامه، چند نکته و بررسی مهم را در حوزه انتخاب رنگ برای طراحی رابط کاربری مناسب با شما به اشتراک می‌گذاریم.

انتخاب از بین رنگ های هماهنگ و هم خانواده

در بسیاری از محصولات دیجیتال، رنگ‌ها هیچ هماهنگی و پیوستگی معناداری با یکدیگر ندارند؛ این در حالی است که اکثر متخصصین حوزه طراحی رابط کاربری پیشنهاد می‌کنند رنگ‌هایی را در محصولات خود بکار ببرید که با یکدیگر تناسب داشته باشند. استفاده از رنگ‌های هم‌خانواده، در نگاه کاربر جذاب‌تر و گیراتر است. رنگ‌های پراکنده و بدون تناسب در ذهن مخاطب شما احساس خوبی ایجاد نمی‌کنند.

اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری

قانون ۶۰-۳۰-۱۰

برای رعایت اصل اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری، پیشنهاد می‌کنیم از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ غافل نشوید. براساس این قانون، باید نسبت رنگ غالب، ۶۰ درصد و رنگ ثانویه ۳۰ درصد باشد. ۱۰ درصد نهایی مربوط به رنگ‌های مکمل است. به این ترتیب، تعادل و هماهنگی خوبی در طراحی رابط کاربری سایت یا اپلیکیشن ایجاد می‌شود که از نگاه کاربر هم پنهان نیست.

توجه به معنی رنگ ها

رنگ‌ها روی انسان اثر خاصی دارند؛ برای مثال رنگ قرمز نشانه خطر است و در تابلوهای راهنمایی و رانندگی به وفور از این رنگ هشدارآمیز استفاده می‌شود. برای رعایت اصل اهمیت رنگ ها در طراحی رابط کاربری باید به معنای هر یک از آن‌ها و اثرات فیزیولوژیکشان روی ذهن انسان مطلع باشید. برای مثال معنی تعدادی از رنگ‌ها عبارتند از:

  • قرمز: شور، عشق، خطر
  • آبی: آرام، مسئول، امن
  • سیاه: رمز و راز، ظریف، شرور
  • سفید: خلوص، سکوت، پاکیزگی
  • سبز: جدید، تازه، طبیعت

سایت های مختلفی وجود دارند که در انتخاب ترکیب رنگ سایت به شما کمک می کنند، شما می توانید با مراجعه ی به این سایت ها ترکیب رنگ سایت خود را انتخاب کنید.

  1. colorcombos.com: این وبسایت به شما پیشنهاد های مختلفی را پیرامون یک رنگ خاص به شما ارائه می دهد، فقط کافیست تا رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  2. colorschemer.com: بیش از ۶۰۰۰ ترکیب رنگ مختلف در موضوع های متفاوت از ویژگی های این ابزار است. از امکانات این ابزار می توان به انتخاب ترکیب رنگ برای نمایشگرها یا چاپ، انتخاب رنگ از تصویر، ترکیب رنگ ها و گرادینت نام برد.
  3. colorblender.com: با استفاده از این ابزار و پس از انتخاب رنگ اصلی، به صورت خودکار ۶ رنگ متناسب تولید خواهد شد.

منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

طراحی سایت واکنشگرا چیست؟ | آرنیکاوب

طراحی سایت واکنشگرا چیست؟ | آرنیکاوب

طراحی سایت واکنشگرا یا ریسپانسیو رویکردی است که در آن وب‌سایت شما در تمام پلتفرم‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *