یکی از شناخته شده ترین قالب های وردپرس قالب صحیفه یا Sahifa است. این قالب با کدهای تمیز و بهینه خود و همینطور با ظاهر مدرن و کاربرپسندی که دارد، توانسته تبدیل به یکی از محبوب ترین تم های وردپرس شود. یکی از امتیازات ویژه این قالب این است که هم برای طراحان مبتدی بسیار راحت و کاربردی است و هم برای حرفه ای ترها. به همین جهت نیز ما تصمیم گرفتیم که به آموزش قالب صحیفه بپردازیم و نحوه کار با بخش های مختلف آن را بررسی کنیم. در خصوص ویژگی های قالب صحیفه و نحوه کار با آن پیشتر توضیح مختصر داده بودیم.

با قالب صحیفه بیشتر آشنا شوید

پیش از این که به سراغ آموزش قالب صحیفه ودرپرس برویم، بیایید کمی بیشتر با این قالب محبوب آشنا شویم. صحیفه یک قالب برای سایت های خبری یا وبلاگی است که توسط تیم “Tielabs” طراحی شده است. جالب است بدانید که این قالب یکی از پر فروش ترین تم های موجود در وب سایت تم فارست (فروشگاه بین المللی محصولات وردپرسی) است. از طرفی در حال حاضر از این قالب در بیش از ۲۷۰۰۰ وب سایت استفاده می شود.

بالاتر بعضی از ویژگی های این قالب را مرور کردیم؛ اما در کنار آنها باید به انعطاف پذیری و ریسپانسیو بودن آن برای انواع دستگاه های دیجیتالی نیز اشاره کنیم. به علاوه، این قالب ساده طوری طراحی شده که تا حد بسیار زیادی قابل تنظیم است. بنابراین به کمک تنظیمات موجود در این تم می توانید سایت خبری یا حتی شرکتی دلخواه خود را به راحتی طراحی کنید.

آموزش قالب صحیفه

حالا که با مشخصات این قالب آشنا شدید، بیایید به سراغ آموزش نحوه کار با این قالب برویم. در مرحله اول مثل هر قالب دیگری باید این تم را دانلود کرده و روی وردپرس خود نصب کنید. بعد از نصب نیز باید آن را فعال کنید. با این کار این تم روی سایت شما اعمال شده و گزینه زیر نیز به منوهای اصلی وردپرس اضافه می شود:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانتنظیمات اصلی قالب صحیفه که به کمک آن می توانید ظاهر دلخواه خود را برای سایت بسازید، در گزینه “تنظیمات پوسته” قرار دارند. پس روی این گزینه کلیک کنید تا به تب های مختلف برای سفارسی سازی این تم دسترسی داشته باشید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاندر ادامه کاربرد تب های مختلف این صفحه را با هم بررسی می کنیم.

۱/ تب “تنظیمات عمومی”

همانطور که مشاهده می کنید، این تب شامل تنظیمات عمومی قالب است که در ادامه بخش های مختلف آن را مرور می کنیم:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانلایه بندی پوسته:

در این قسمت می توانید چینش کلی اِلِمان ها را انتخاب کنید. در حالت پیشفرض حالت “Framed” انتخاب شده است. در این حالت ظاهر صفحه اصلی مثل تصویر زیر است:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاناما برای مثال اگر حالت “Full” را انتخاب کنیم، اِلِمان ها عریض تر شده و کل صفحه نمایش را می پوشانند؛ مثل تصویر زیر:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانفاو آیکون دلخواه:

فاو آیکون، آیکونی است که قرار است در تبی که سایت شما باز است و کنار URL ، نمایش داده شود. این آیکون معمولآً همان لوگوی سایت است. در این قسمت می توانید یک تصویر را آپلود کنید تا به عنوان فاو آیکون نمایش داده شود.

گراواتار دلخواه:

گراواتار، همان آواتار یا تصویر پروفایل اختصاصی وردپرس است. در این قسمت می توانید به راحتی گراواتار دلخواه را برای خود آپلود کنید.

آیکون اپل:

در این بخش می توانید آیکون مد نظر خود را به طور ویژه برای نمایش در دستگاه مختلف اپل انتخاب کنید.

نوع زمان:

در این قسمت می توانید انتخاب کنید که تاریخ نوشته ها به چه صورت نشان داده شوند. منظور از حالت “سنتی” این است که روز و ماه و سال نشان داده شود؛ مثل ۵ تیر ۱۴۰۰٫ اما در حالت “نوع زمان گذشته” مشخص می شود که این مطلب چند روز پیش منشتر شده؛ مثلاً سه روز پیش. ضمناً می توانید این تاریخ را غیر فعال کنید تا نشان داده نشود.

تنظیمات لایت باکس:

لایت باکس یک پنجره است که در مواقع لزوم در یک صفحه ظاهر می شود. برای مثال ممکن است وقتی کاربر روی یک عکس کلیک می کند، نسخه بزرگ تر آن عکس در یک لایت باکس نشان داده شود.

در این بخش می توانید تصمیم بگیرید که این لایت باکس برای تصاویر سایت فعال باشد یا نه. همینطور می توانید تم این لایت باکس را (که شامل رنگ بک گراند آن و … است) تغییر دهید.

تنظیمات نقشه راه:

منظور از نقشه راه همان منوی برد کرامپ است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این منو بالای صفحه نمایش داده می شود تا کاربر بداند چه مسیری را طی کرده تا به صفحه فعلی برسد. در این قسمت می توانید این نقشه را فعال یا غیر فعال کنید و جداکننده بخش های مختلف آن را نیز انتخاب کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانکد هدر و کد فوتر:

در انتخاب گزینه های تنظیمات عمومی، دو کادر دارید که می توانید کدهای مربوط به هدر یا فوتر سایت را به صورت مستقیم در این قسمت وارد کنید. با این کار این کدها به طور خودکار به فایل مد نظر و مابین کدهای هدر و فوتر اضافه می شوند.

نکته مهم: چه در تنظیمات عمومی و چه در سایر تنظیمات، بعد از اعمال هر تغییری باید گزینه “ذخیره تغییرات” را انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شوند.

۲/ تب “تنظیمات هدر”

در بخش بعدی آموزش قالب صحیفه، می رسیم به تب هدر که شامل تنظیمات هدر سایت است. هدر سایت شامل همه چیزهایی می شود که در قسمت بالای سایت نمایش داده می شوند. این قسمت نقش بسیار مهمی در کیفیت تجربه کاربری و همینطور رابط کاربری سایت خواهد داشت. گزینه های این تب نیز شامل بخش‌ های زیر می‌ شود:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانتنظیمات لوگو:

این بخش مربوط می شود به یکی از مهم ترین بخش های هدر، یعنی لوگو. در این بخش می توانید نوع و اندازه لوگو را تعیین کرده و تصویر دلخواه خود را برای آن آپلود کنید. همینطور می توانید فاصله اطراف لوگو و همینطور نوع چینش آن را (وسط چین بودن یا نبودن) مشخص کنید.

تنظیمات ناحیه هدر بالا:

در این قسمت می توانید گزینه هایی که در بالاترین بخش هدر نمایش داده می شوند را انتخاب کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانتنظیمات منوی اصلی:

منظور از منوی اصلی، منویی است که قرار است در نوار سیاه بخش هدر نمایش داده شود. در این بخش می توانید عناصر مختلفی که می خواهید در این منو نمایش داده شود را تعیین کنید. همینطور می توانید تصمیم بگیرید که این منو به طور کل نمایش داده نشود.

تنظیمات منوی موبایل واکنشگرا:

این بخش از تنظیمات، مربوط به نوع واکنشگرایی یا ریسپانسیو بودن بخش هدر برای موبایل می شود. به این ترتیب که می توانید تعیین کنید که کدام بخش ها در نسخه موبایل سایت نشان داده شوند.

آخرین خبرها:

در صفحه اصلی قالب صحیفه به طور پیشفرض یک گزینه تحت عنوان “آخرین خبرها” داریم. از آن جایی که کاربرد اصلی این قالب، ساخت سایت های خبری است، این گزینه از اول در این قالب طراحی شده است. حالا شما می توانید در تنظیمات بخش آخرین خبرها، این گزینه را غیر فعال کرده یا تنظیمات مربوط به نحوه نمایش آن را انتخاب کنید.

۳/ تب “تنظیمات آرشیو”

بخش آرشیو در واقع قسمتی است که مقاله های سایت شما لیست می شود. در تب تنظیمات آرشیو می توانید همه جزئیاتی که به نحوی به این بخش مربوط می شوند را مشخص کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانتنظیمات عمومی:

در این بخش می توانید کلیات نوع نمایش مطالب در صفحه آرشیو را مشخص کنید.

تنظیمات لایه بندی پیشفرض:

همانطور که می دانید و احتمالاً در سایت های مختلف مشاهده کرده اید، نوع نمایش مطالب در صفحه آرشیو، می تواند به شکل های مختلفی باشد. در بخش تنظیمات لایه بندی پیشفرض، می توانید نوع چینش این مطالب را تعیین کنید.

تنظیمات صفحه موضوعات:

در وب سایت های خبری و بلاگی، صفحه ای مختص نمایش موضوعات طراحی می شود تا کاربران بتوانند هر چه راحت تر موضوعات را بررسی کرده و موضوع دلخواه خود را انتخاب کنند. در بخش تنظیمات صفحه موضوعات، می توانید جزئیات این صفحه را انتخاب کنید. برای مثال با فعال کردن گزینه “توضیحات دسته”، می توانید برای هر دسته توضیحی کوتاه بنویسید.

تنظیمات صفحه برچسب:

صفحه دیگری از سایت که در آن نیز مقالات به نوعی تقسیم بندی می شوند، صفحه برچسب یا همان تگ است. در ابن بخش از تنظیمات، می توانید مشخصات این صفحه را تغییر دهید.

تنظیمات صفحه نویسنده:

همانطور که می دانید نام نویسنده یک مقاله در بالا یا پایین مقاله نمایش داده می شود. از طرفی معمولاً این امکان به کاربران ارائه می شود که در صورت تمایل بتوانند روی نام نویسنده کلیک کرده، وارد صفحه نویسنده شده و اطلاعات بیشتری را درباره او بخوانند. تنظیمات صفحه نویسنده، مربوط به انتخاب جزئیات این صفحه می شود.

تنظیمات صفحه جست و جو:

در سایت های خبری و بلاگی، معمولاً علاوه بر این در هدر سایت ها یک نوار جست و جو قرار داده می شود، یک صفحه اختصاصی نیز برای جست و جو در سایت طراحی می شود. در صورتی که علاقه دارید که این صفحه را در سایت خود داشته باشید، می توانید در این بخش تنظیمات آن را تعیین کنید.

۴/ تب “تنظیمات نوشته”

تب بعدی تنظیمات که در این آموزش قالب صحیفه می خواهیم آن را بررسی کنیم، متعلق به تنظیمات صفحه نوشته هاست. منظور از نوشته، صفحه ای است که به صورت اختصاصی هر یک از مقاله ها را به طور کامل نمایش می دهد. در این بخش نیز گزینه های زیر را در اختیار داریم:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانتنظیمات نوشته:

در این بخش کلیات تنظیمات این صفحه را می توانید انتخاب کنید. برای مثال می توانید تعیین کنید که آیا باکس حاوی مشخصات نویسنده نمایش داده شود یا خیر.

Structure Data:

منظور از Structure Data همان داده های ساخت یافته است. این داده ها برای معرفی محتوای صفحات به موتورهای جست و جو استفاده می شوند. در این بخش می توانید این داده ها را فعال یا غیر فعال کنید. همینطور می توانید تعیین کنید که این داده ها با چه عنوانی به موتورهای جست و جو معرفی شوند.

تنظیمات اطلاعات نوشته:

در این بخش نیز می توانید جزئیات بیشتری را برای صفحه نوشته ها انتخاب کنید. برای مثال فعال یا غیر فعال کردن بخش دیدگاه ها از همین بخش انتخاب می شود. لازم به ذکر است که در اکثر مواقع بهتر است که بخش دیدگاه ها را ارائه دهید.

تنظیمات اشتراک گذاری نوشته:

وقتی یک سایت خبری یا بلاگی دارید، یکی از مهم ترین قابلیت هایی که باید در اختیار کاربران قرار دهید، امکان به اشتراک گذاری مطالب است. در این بخش تنظیمات، می توانید جزئیات این به اشتراک گذاری و شبکه های اجتماعی مد نظر را مشخص کنید.

تنظیمات مطالب مرتبط:

اگر مایلید که بتوانید کاربران را در سایت خود بیشتر نگه دارید، بهتر است در صفحه مربوط به هر یک از مطالب، محتواهای مرتبط با آن را نیز به کاربران پیشنهاد دهید. برای فعالسازی این بخش و همینطور انتخاب جزئیات آن، می توانید از بخش “تنظیمات مطالب مرتبط” اقدام کنید.

باکس بررسی شناور:

این باکس نیز یک روش دیگر برای معرفی مطالب بیشتر به کاربران است که در این بخش تنظیمات آن را می بینید.

۵/ تب “سایدبار”

در این تب، تنظیمات مربوط به سایدبار قرار دارد. سایدبار همان منویی است که کنار صفحات نمایش داده می شود.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاناین تب نیز شامل گزینه هایی است که کاربرد آنها را در ادامه آموزش قالب صحیفه می بینیم:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانمکان سایدبار پیشفرض:

در این قسمت می توانید انتخاب کنید که سایدبار سمت راست صفحه باشد یا سمت چپ.

سایدبار چسبان:

در این بخش می توانید به طور دقیق انتخاب کنید که این سایدبار در کدام صفحات نمایش داده شود.

سایدبار تبلیغات:

در این بخش می توانید یک سایدبار جدید بسازید و نام آن را نیز انتخاب کنید. برای این کار نام را وارد کرده و گزینه “افزودن” را بزنید.

سایدباری که در این قسمت می سازید، به لیست سایدبارها اضافه می شود. در ادامه می بینید که می توانید از بین لیست سایدبارها، مورد دلخواه خود را برای صفحات انتخاب کنید.

سایدبار دلخواه:

در این بخش می توانید سایدبار دلخواه خود را از لیست سایدبارها انتخاب کنید. برای مثال وقتی منوی کشویی جلوی گزینه “سایدبار صفحه اصلی” را انتخاب می کنید، لیستی از سایدبارهای موجود نمایش داده می شود. دقت کنید که منظور از “پیشفرض” همان سایدباری است که از اول در صفحه قالب موجود است.

۶/ تب “تنظیمات فوتر”

فوتر سایت، بخشی است که پایین همه محتواها قرار می گیرد.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاندر این تب می توانید جزئیات این بخش را انتخاب کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاناِلِمان های فوتر:

در این بخش می توانید تعیین کنید که دکمه رفتن با بالاترین بخش سایت و آیکون های اجتماعی در فوتر نمایش داده شوند یا خیر.

لایه بندی ابزارک فوتر:

در این بخش می توانید چینش بخش فوتر را تعیین کنید.

متن فوتر اول و دوم:

علاوه بر گزینه ها و ابزارک هایی که می توانید با فعال کردن شان، آنها را در فوتر نشان دهید، در کادرهای متن فوتر نیز می توانید متن های جدیدی را به این بخش اضافه کنید. البته در نوشتن این متن به فرمتی که برای آن در نظر گرفته شده، دقت کنید.

برای مثال همانطور که مشاهده می کنید، متن این فوترها در حالت پیشفرض به این ترتیب است:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگاناما ما به جای فوتر اول این متن را می نویسیم: تمامی حقوق این سایت متعلق به %site% است.

وقتی %site% را در این متن قرار می دهیم، خود وردپرس به طور خودکار نام سایت را جایگزین آن می کند. برای مثال نام سایت ما در حال حاضر test است. بنابراین این متن به این صورت در فوتر نمایش داده خواهد شد:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگان۷/ تب “تنظیمات تبلیغات”

بخش بعدی آموزش قالب صحیفه، به تنظیمات مربوط به تبلیغات اختصاص دارد. در قالب صحیفه می توانید در صورت تمایل، به راحت ترین شکل ممکن بنرهای تبلیغاتی دیجیتالی را منتشر کنید. در واقع در این بنرها می توانید برای سایت یا مشاغل دیگر تبلیغات کنید. تنظیمات مربوط به این بنرها، در تب تنظیمات تبلیغات در دسترس اند.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانهمانطور که مشاهده می کنید، گزینه های این بخش، طوری تقسیم بندی شده اند که بتواند بنرهای هدر، فوتر و … را به صورت مجزا طراحی کنید. همینطور در هر بخش می توانید تصویر دلخواه خود را برای این بنر آپلود کرده و یک لینک را هم وارد کنید. این لینک برای این منظور است که وقتی کاربران روی هر یک از تصاویر کلیک می کنند، وارد آن لینک شوند.

۸/ تب “استایل”

و اما می رسیم به یکی از مهم ترین بخش های آموزش قالب صحیفه وردپرس که به انتخاب ویژگی های بصری سایت مربوط می شود. در تب استایل به انواع و اقسام تنظیمات برای ظاهر سایت دسترسی دارید. بیایید در ادامه نگاهی به کاربرد گزینه های این بخش بیاندازیم.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانانتخاب رنگ پوسته:

منظور از رنگ پوسته، رنگ تم اصلی است. برای مثال رنگ قالب صحیفه در حال پیشفرض، نارنجی است. اما اگر در این بخش رنگ آبی را انتخاب کنید، همه رنگ های نارنجی آبی خواهند شد.

یکی از نکات جذاب قالب صحیفه این است که همه رنگ ها را برای پیاده سازی به عنوان رنگ اصلی قالب، در اختیارتان قرار می دهد. در واقع در قسمت “رنگ پوسته دلخواه” می توانید هر رنگی را که می خواهید به این رنگ ها اضافه کنید.

البته گزینه های دیگری نیز در این بخش موجود اند. برای مثال اگر “پوسته تیره” را انتخاب کنید، تم اصلی سایت از روشن به تیره تبدیل می شود.
در تصویر زیر مشاهده می کنید که رنگ اصلی قالب را آبی و تم آن را تیره کرده ایم:

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانباقی گزینه های این تب نیز که در بخش های مختلف تقسیم بندی شده اند، همگی به منظور طراحی ظاهر و استایل بخش های مختلف سایت هستند. اگر نگاهی به گزینه های موجود در این تب بیندازید، در می یابید که قالب صحیفه تلاش کرده تا جای ممکن امکان سفارشی سازی همه جزئیات را به کاربران بدهد. بنابراین به کمک این گزینه ها می توانید یک ظاهر کاملاً متفاوت برای سایت خود بسازید.

۹/ تب “فونت فارسی”

یکی دیگر از امتیازات قالب صحیفه، وجود فونت های فارسی محبوب درآن است. در تب “فونت فارسی” می توانید فونت بخش های مختلف سایت، مانند هدر، فوتر و … را به تفکیک و از بین فونت های موجود در این قالب انتخاب کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگان۱۰/ تب “ترجمه”

یکی دیگر از جذاب ترین و جالب ترین بخش های قالب صحیفه، تب ترجمه است. در این تب می توانید معادل فارسی عباراتی که برگردان نشده اند را خودتان وارد کنید. وقتی عبارات دلخواه خود را در این کادرها وارد می کنید و بعد از این که تغییرات ذخیره می کنید، از این به بعد به جای آن متن انگلیسی، متن فارسی منحصر به فرد شما نمایش داده خواهد شد.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگان۱۱/ تب “شبکه های اجتماعی”

همانطور که بالاتر مشاهده کردید، تنها با یک کلیک می توانید آیکون ها و لینک های شبکه های اجتماعی مختلف را مثلاً به بخش فوتر سایت اضافه کنید. اما در این تب، باید آدرس شبکه های سایت خود را وارد کنید. همینطور اگر شبکه اجتماعی مد نظرتان در این لیست موجود نبود، می توانید یک شبکه جدید تعریف کنید.

آموزش قالب صحیفه وردپرس به صورت تصویری | وردپرس داغ | افزونه رایگانراه اندازی سایت با قالب صحیفه

امیدواریم به کمک این آموزش قالب صحیفه وردپرس، بتوانید سایت منحصر به فرد خود را به کمک این قالب بسازید. لازم به ذکر است که در صورتی که قصد راه اندازی یک سایت خبری، بلاگ، شرکتی و … را دارید، می توانید همین حالا دست به کار شده،  سایت خود را برپایه قالب صحیفه راه اندازی کنید. لازم به ذکر است که برای تهیه نسخه اورجینال این قالب می توانید از مارکت ژاکت اقدام فرمایید. نسخه ای که از قالب صحیفه در ژاکت موجود است، کاملاً راستچین و فارسی سازی شده است. به علاوه با خرید این قالب از ژاکت از ۶ ماه پشتیبانی رایگان نیز بهره مند خواهید بود. از همراهی شما سپاسگزاریم.منبع مطلب

نظر دهید