صفحه اصلی / عمومی / کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

۱۵ فروردین ۱۳۹۸

۷ بازدید

یک تصور غلط رایج وجود دارد که فکر میکنیم هر چقدر صفحات مختلف با یک کلمه ی کلیدی هدف ایجاد کنیم برای رتبه بندی آن کلمه بهتر است. اما آیا واقعا این دیدگاه درست است؟

قطعا نه، این درست نیست.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

کلمه کلیدی Cannibalization چیست؟

کلمه کلیدی Cannibalization به این معنی است که یک پست یا مقاله در وبسایتتان میتواند برای جستجوهای مشابه در گوگل رتبه بگیرد. در واقع کلمه کلیدی Cannibalization زمانی رخ می دهد که وبسایت در بیش تر از یک صفحه بر روی همان کلمه کلیدی متمرکز شده باشد.

اگر شما مقالاتتان را برای اصطلاحات مشابه بهینه کنید، دچار کلمه کلیدی Cannibalization میشوید و شانستان را برای نمایش در نتایج جستجوی گوگل از دست میدهید. گوگل برای هر موضوعی در نتایج جستجو تنها ۱ یا ۲ نتیجه از همان نام دامنه را نمایش میدهد، البته اگر دامین آتوریتی بالا باشد این میزان به ۳ نتیجه میرسد.

اگر از کلمه کلیدی Cannibalization برای بهینه سازی صفحاتتان استفاده کنید در واقع در حال رقابت با خودتان برای گرفتن رتبه در گوگل هستید. بگذارید بگوییم شما دو پست در مورد یک موضوع دارید در این صورت گوگل قادر به تشخیص اینکه کدام پست در آن پرس و جستجوی خاص در نتایج بالاتری قرار بگیرد ندارد؛ در نتیجه هر دو آنها در رتبه پایینتر قرار میگیرند.

در قسمت آنالیز افزونه یواست سئو (Yoast) زمانی که یک مقاله با کلمه کلیدی که قبلا به کار رفته بهینه شود بالت قرمز رنگی ظاهر میشود که نشان دهنده این است که این کلمه ی کلیدی قبلا استفاده شده است.

به دلایل مختلفی کلمات کلیدی cannibalization وضعیت مطلوبی نیستند. در این پست این دلایل را بررسی خواهیم کرد و سپس به شما نشان خواهم داد که چگونه با مشکل مواجه شوید.

چرا کلمه کلیدی Cannibalization برای سئو SEO خوب نیست ؟

موارد زیادی در سئو سایت وجود دارد که به شما کمک می کند تا ارائه خدمات خود را بهبود ببخشید. زمانی که ما کاری برای بهینه سازی موتور های جستجو انجام نمی دهیم، بهتر می شود (فهمیدن صفحات سایت) تا اینکه زیادی بهینه سازی انجام دهیم. 🙄😮

داشتن صفحات مختلف با همان کلمه کلیدی هدف در یک وبسایت باعث نمی شود که موتورهای جستجو فکر کنند که وبسایت شما با کلمه کلیدی هدف بسیار مرتبط است. هنگامی که چندین صفحه وبسایت بسیار شبیه به هم باشند، در واقع می تواند سیگنال های منفی ارسال کند.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

پیامدهای ناشی از بهینه سازی چندین صفحه با همان کلمه کلیدی

محتوای با کیفیت ضعیف: تصور کنید کتابی دارید که به خوبی سازماندهی نشده و چندین صفحه تکراری درون آن وجود داشته باشد، قطعا این کتاب، کتاب مهیجی نخواهد بود. مطمئنا شما می خواهید محتوا مفید و جذاب را به کاربران وب سایت خود نمایش دهید، و با این کار، لینک ها و ارجاعاتی به مطلب خود داشته باشید (به عنوان رفرنس شناخته شوید) و مهمتر از آن گوگل به شما به عنوان یک سایت با محتوای مفید و سازمان یافته نگاه کند. با داشتن کلمات کلیدی cannibalization از این اهداف دور میشوید.

لینک های خارجی ضعیف یا خنثی: بیایید فک کنیم که شما چندین صفحه مختلف با کلمه کلیدی هدف Snowboard روی وبساییتان دارید، همینطور شما در این صفحات به چندین وبسایت خارجی در مورد Snowboard لینک دادید. اگر همه ی این سایت ها به یک صفحه در موضوع کلی Snowboard پیوند داده میشدند و کیفیت این لینک ها در یک جا جمع شده بود برای سایت شما بهتر بود تا اینکه این ارزش بین چندین صفحه تقسیم شود.

لینک های داخلی و انکر تکست های ضعیف یا خنثی: زمانی که چندین صفحه با یک موضوع و یا یک کلمه کلیدی را مورد هدف قرار می دهید، کیفیت و قدرت لینک های داخلی و انکر تکست ها را برای صفحات مورد استفاده نخواهید داشت.

نرخ تبدیل پایین تر: احتمال دارد که چندین صفحه با یک موضوع نسبت به یک یا چندین صفحه دیگر نرخ تبدیل بهتری داشته باشند. شما می توانید این تئوری را با استفاده از ابزارهای آنالیز مثل گوگل آنالیتیکس و Goal هایی که در آن ست می کنید بررسی نمایید.

بهینه سازی چندین صفحه با یک کلمه کلیدی می تواند به SEO سایت شما آسیب بزند.

چگونه کلمات کلیدی Cannibalization را رفع کنیم

خوشبختانه، هنگامی که این مسئله را شناسایی کردید، اصلاح کلمه کلیدی کینیبالیزاسیون آسان است. اما ممکن است کمی کار ببرد، همه چیز به سازماندهی شما بستگی دارد😉😊

۱- Title tag یا تگ های عنوان تکراری را شناسایی کنید

ابتدا محتوا را در سایت خود ارزیابی کنید تا مشخص شود کلمات کلیدی Cannibalization در کجاها رخ داده است، سپس موضوعات مورد نظر سایت خود را تعیین کنید، به طوری که هر صفحه یک موضوع منحصر به فرد را مورد هدف قرار دهد. (مانند کلمات کلیدی)

ابتدا با ساده ترین روش کشف یک مشکل شروع می کنیم: شناسایی تگ های عنوان تکراری در سایت

میتوانید از یک خزنده وب شبیه Screaming Frog استفاده کنید که در این کار به شما کمک می کند. (البته این خزنده اطلاعات بیشتری در اختیار شما میگذارد که نمایش صفحات با تگهای عنوان تکراری یکی از آنهاست)

 گام اول برای رفع کلمه کلیدی Cannibalization : خزیدن و مرتب سازی تگ های عنوان یا Title tag

(نسخه رایگان Screaming Frog فقط ۵۰۰ url را کاوش میکند)

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

خروجی را روی ستون ‘title tag’ مرتب کنید و برچسب های عنوان تکراری را ببینید. یا اگر شما خروجی خزنده را در اکسل بارگذاری کنید، می توانید از فیلتر کردن برای دیدن چند صفحه در یک موضوع خاص استفاده کنید.

وبسایت deepcrawl.com هم می تواند به شما در تشخیص صفحاتی که بر روی یک کلمه کلیدی خاص متمرکز شده اند کمک نماید.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

چنین ابزارهایی سایت را می خزند و با استفاده از خروجی آنها می توانید متادیسکریپشن های تکراری، تایتل تگ های تکراری و… را به راحتی شناسایی نمایید.

همچنین شما می توانید با کوئری ‘site:domain.com “keyword صفحاتی که با کلمه کلیدی مورد نظر، مورد هدف قرار گرفته اند را مشاهده نمایید.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

بعد از شناسایی صفحات مشکوک می توانید محتوای خود را به روز رسانی نمایید.

۲٫ سازماندهی مجدد ساختار سایت

با وجود اینکه شناسایی تگ های عنوان تکراری و رفع آنها کار ساده ای است ولی بسیار به شما در رفع کلمات کلیدی cannibalization کمک می کند، اما اگر بیش از یک صفحه در بدنه اصلی وبساییتان بر روی یک کلمه کلیدی متمرکز شده باشد ممکن است که به یک بازسازی قدرتمندتری برای محتوای سایتتان نیاز داشته باشید.

یکی از راه هایی که ما می توانیم برای پیکربندی مجدد اطلاعات وبسایتمان استفاده کنیم این است که یک معماری سازماندهی شده برای اطلاعات تصویر کنیم. به دست آوردن صفحات و کلمات کلیدی هدف که در حال حاضر دارید و دوباره گروه بندی کردنشان در صورت نیاز. در این مدل گروه بندی ممکن است با فضای خالی مواجه شوید که برای رسیدن به هدف خود نیاز به نوشتن مطالب جدید دارید.
می توانید از ابزارهای  بصری مختلفی برای کمک به این کارها مانند Balsalmiq یا حتی یک صفحه گسترده ساده استفاده کنید.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

دیاگرام ساده که با Balsalmiq ترسیم شده است.

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید، اگر سایت شما دارای قدرت بالایی باشد، امکان دارد گوگل بیش از یک صفحه سایت شما را پبشنهاد دهد، مانند “اسنو بورد ها”. این حالت نوعی cannibalization نیست. شما عنواین را تغییر داده اید (و امیدوارم محتوا را نیز 😉)، بنابراین این یک مشکل نیست.

برای رفع کلمه کلیدی cannibalization، معماری سایت خود را با موضوعات و زیر موضوعات تغییر دهید.

وقتی که کارتان انجام شد، سایت شما ممکن است مانند این باشد:

کلمه کلیدی cannibalization چیست و چرا برای سئو خوب نیست؟ راست چین
در تصویر بالا می توانید ببینید معماری اطلاعات به خوبی سازمان یافته است. یک صفحه اصلی در موضوع عمومی و صفحات پشتیبان در زیر موضوعات مختلف وجود دارد.

این به گوگل کمک می کند تا در جستجو های خود بهترین صفحات را انتخاب کند و همچنین کمک می کند تا کاربرانی که برای کشت و گذار به وب سایت شما آمده اند، به راحتی اطلاعاتی که نیاز دارند را به دست آورند.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

جشنواره عید فطر سال ۹۸؛ این بار شما انتخاب کنید

جشنواره عید فطر سال ۹۸؛ این بار شما انتخاب کنید

۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ۶۹ بازدید راست چین در اعیاد و جشنواره های مختلف، برای برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *