صفحه اصلی / اخبار تکنولوژی / قطار تحریم ایران به ایستگاه نوکیا رسید

قطار تحریم ایران به ایستگاه نوکیا رسید

قطار تحریم ایران به ایستگاه نوکیا رسید

پس از خروج آمریکا از معاهده برجام، شرکت های متعددی به علت قوانین سخت گیرانه ایالات متحده ناچار به تحریم ایران شده اند. در واقع قطاری در سراسر دنیا راه افتاده که شرکت های بسیاری برای تحریم ایران (حتی به ناچار و برخلاف میل خود) سوار بر این قطار می شوند.

پس از شرکت های خودرو سازی مانند پژو و رنو، این بار نوبت به نوکیا رسیده است که در پی اعمال فشار از سوی آمریکا از تجارت با ایران منصرف شود.

نوکیا، شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی فنلاندی که نامی آشنا در ایران می باشد، گفته است که قصد ندارد در سال ۲۰۱۹ برای تجارت در ایران برنامه‌ریزی داشته باشد. این شرکت در گزارش سالانه خود با اشاره به سیاست های تجاری اروپا و آمریکا در قبال ایران گفته است: “چارچوب قانونی ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد فعالیت های تجاری در ایران در آینده به مراتب پیچیده تر خواهد شد.”

پس از معاهده هسته ای بین ایران و شش قدرت بزرگ در سال ۲۰۱۵ و با پذیرش اعمال محدودیت هایی از سوی ایران درمورد برنامه هسته ای و فعالیت هایی که از دید غرب مشکوک به ساخت بمب هسته ای بود، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل تحریم های خود علیه ایران را لغو کردند. اما پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، ایالات متحده از این موافقتنامه خارج شده و با اعمال تحریم و فشار بر شرکت های اروپایی آنها را مجبور ساخت که فعالیت های تجاری با ایران را کنار بگذارند.

شرکت نوکیا در سال ۲۰۱۸ از طریق تجارت با اپراتورهای ایرانی درآمدی حدود ۵۴٫۶ میلیون یورویی (۶۲ میلیون دلار) کسب کرده است. با این وجود، اعلام کرده است به عنوان یک شرکت اروپایی، هماهنگی با قوانین سیاست های خارجی متضاد آمریکا و اتحادیه اروپا بسیار دشوار خواهد بود و فعلاً از ادامه فعالیت و گسترش کسب و کار در ایران منصرف شده است.

نوکیا می گوید:”اگرچه ما مرتباً فعالیت های تجاری مان را ارزیابی می کنیم، اما در حال حاضر قصد نداریم کسب و کار جدیدی را در سال ۲۰۱۹ در ایران راه اندازی کنیم و تنها تعهدات قبلی را براساس اعمال تحریم های اقتصادی و دیگر قوانین مربوط به تجارت تکمیل خواهیم کرد.”

قطار تحریم ایران به ایستگاه نوکیا رسید


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

جنجال اتهام تلگرام به یهود ستیزی

جنجال اتهام تلگرام به یهود ستیزی

پس از اینکه مشخص شد با درج کلمه Jew به معنای “یهودی” در پیام رسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *