صفحه اصلی / اصلی ها / فایده انار برای دیابت: ۱۰ خاصیت آب انار برای درمان دیابت

فایده انار برای دیابت: ۱۰ خاصیت آب انار برای درمان دیابت

دیابت یکی از بیماری‌هایی است که کنترل علائم آن برای آدم‌های مبتلا، بسیار دشوار خواهد بود؛ زیرا حتی قوی‌ترین اقدامات درمانی نیز نمی‌توانند این بیماری را به طور کامل درمان کنند. به همین خاطر نیز رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به حفظ سطح قند خون بسیار توصیه می‌شود. یکی از میوه‌هایی که بسیاری از متخصصان آن را برای کمک به کنترل دیابت به بیماران توصیه می‌کنند، انار است؛ میوه‌ای که غنی از فیبر است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا از چند فایده انار برای دیابت باخبر شوید.

فایده انار برای دیابت: ۱۰ خاصیت آب انار برای درمان دیابت

فایده انار برای دیابت

برخی از شما شاید متعجب شده باشید که چرا در میان این همه میوه‌ی مفید و خوشمزه، انار را برای بیماران دیابتی توصیه می‌کنند. برخی عوامل مهم در میوه‌ها، از قبیل فیبر و آنتی‌اکسیدان، وجود دارند که می‌توانند به بهبود وضعیت بیماران دیابتی کمک کنند. با وجود این، مواد دیگری نیز در برخی میوه‌ها وجود دارند که برای آدم‌های سالم بسیار مفید و ضروری هستند، ولی برای بیماران دیابتی مشکل‌ساز خواهند بود؛ موادی از قبیل کربوهیدرات‌ها. خوشبختانه، میزان کربوهیدرات موجود در انار برای بیماران دیابتی بی‌خطر است. برای آگاهی از اطلاعات و جزییات بیش‌تر درباره‌ی فواید آب انار برای درمان بیماری دیابت، تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید!‌

۱. غنی از فیبر

مصرف مواد غذایی یا میوه‌های غنی از فیبر برای بیماران مبتلا به دیابت ضروری است. زیرا فواید مهم فیبر برای سلامتی به بهبود عملکرد دستگاه گوارش و جذب بهینه‌ی مواد مغذی و هم‌چنین، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) محدود نمی‌شوند، و می‌توانند به پیشگیری از برخی مشکلات جانبی ناشی از بیماری‌های دیابت،‌ نظیر مشکلات کلسترول و قلبی عروقی کمک کنند.

۲. سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند

تقریبا همه می‌دانند که آنتی‌اکسیدان‌ها تنها عوامل مبارزه کننده با رادیکال‌های آزاد هستند. با وجود این، بدن انسان نمی‌تواند آنتی‌اکسیدان تولید کند؛ به همین خاطر نیز بدن به منابع خارجی نیاز دارد. به این ترتیب، مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان تنها راه برآورده کردن نیاز بدن به این مواد به شمار می‌رود. آنتی‌اکسیدان‌ها عواملی هستند که از بروز استرس اکسیداتیو در بیماران دیابتی پیشگیری می‌کنند؛ استرس اکسیداتیو باعث ایجاد عوارضی می‌شوند که ممکن است وضعیت بیمار را وخیم‌تر کنند.

فایده انار برای دیابت ۳: منبع انرژی

منبع اصلی انرژی در بدن قند است؛ و به عبارت دیگر، قند منبعی از انرژی است که عمدتا از کربوهیدرات موجود در مواد غذایی مشتق می‌شود. با وجود این، مصرف قند توسط بیماران دیابتی، باعث افزایش ناگهانی سطوح قند در بدن این آدم‌ها می‌شود. به همین خاطر نیز بیش‌تر آدم‌های مبتلا به دیابت دچار معضل مصرف یا عدم مصرف قند هستند. با وجود این، قند ساده‌ی موجود در آب انار برای بیماران دیابتی بی‌خطر به شمار می‌رود. تا زمانی که آب انار به اندازه‌ و در مقادیر مناسب مصرف شود، قند ساده‌ی موجود در آن به عنوان یک منبع طبیعی انرژی عمل خواهد کرد که هیچ نگرانی بابت افزایش ناگهانی قند خون در بیماران دیابتی به همراه نخواهد داشت.

فایده انار برای دیابت: ۱۰ خاصیت آب انار برای درمان دیابت

۴. کمک کاهش سطح کلسترول

افزایش سطح کلسترول یکی از وضعیت‌های شایعی است که عموما بیماران مبتلا به دیابت از آن رنج می‌برند؛ به خصوص، بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲. به همین خاطر نیز، اطمینان از طبیعی بودن سطوح کلسترول در بدن آدم‌های مبتلا به دیابت از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی مطالعات علمی این احتمال را ثابت کرده‌اند که مصرف آب انار به طور مرتب ممکن است با کاهش سطوح کلسترول خون در ارتباط باشد.

۵. کمک شایان به کاهش قند خون

از آن‌جا که آب انار دارای کالری اندک و شاخص گلوکز پایینی است، این ماده‌ی غذایی می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. طبق نتایج مطالعه‌ای در خصوص تاثیر مصرف آب انار بر کاهش سطح قند خون،‌ آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این نوشیدنی پر خاصیت یکی از عواملی هستند که باعث ایجاد این قابلیت در آب انار شده‌اند.

فایده انار برای دیابت ۶: نوشیدنی مفرح و محبوب

طعم شیرین و دلپذیر آب انار می‌تواند برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خسته کننده‌ی بیماران دیابتی را کمی شاد و رنگین‌تر کند. به همین خاطر، مصرف آب انار به اندازه‌ی مناسب (با رعایت اعتدال) می‌تواند گزینه‌ی غذایی مفرح و دلپذیری باشد؛ به علاوه، این نوشیدنی دارای کالری بسیار اندکی است. تا وقتی این ماده‌ی غذایی را با رعایت اعتدال مصرف کنید،‌ بدون نگرانی از افزایش ناگهانی سطوح قند خون‌تان می‌توانید از ۷۰ مهم‌ترین فواید انار برای سلامتی و درمان بهره‌مند شوید.

۷. محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد

رادیکال‌های آزاد عامل اصلی بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله دیابت هستند. اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارد، یا حتی اگر به بیماری دیابت نیز دچار نیستید، مصرف آب انار برای کمک به پیشگیری از بروز این بیماری اکیدا توصیه می‌شود؛ زیرا آب انار رادیکال‌های آزادی را که وارد بدن می‌شوند، از بین می‌برد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب انار می‌توانند از بروز بیماری دیابت،‌ از همان ابتدا، پیشگیری کنند.

فایده انار برای دیابت ۸: تقویت کننده‌ی طبیعی دستگاه ایمنی بدن

حفظ سلامتی بدن، بعد از آگاهی از ابتلا به بیماری دیابت، اهمیت بسیار بیش‌تری پیدا می‌کند،‌ زیرا مثلا ویروس معمولی آنفولانزا در بدن بیماران دیابتی می‌تواند عوارض مخرب‌تری ایجاد کند. فواید ویتامین C موجود در انار و برخی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند موجود در این میوه سپر دفاعی مورد نیاز بدن‌تان را به خوبی پشتیبانی می‌کنند، زیرا می‌توانند به عنوان تقویت کننده‌ی طبیعی برای دستگاه ایمنی بدن عمل کنند.

۹. کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی

فیبر موجود در آب انار مهم‌ترین دلیل برای فواید این نوشیدنی برای سلامت قلب و عروق، و توانایی آن برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سایر وضعیت‌هایی است که بر اثر علائم فشار خون بالا و وارد آمدن فشار بیش از اندازه روی قلب ایجاد می‌شوند. حتی برخی مطالعات ثابت کرده‌اند، آنتی‌اکسیدان‌ موجود در آب انار از برخی دیگر از نوشیدنی‌های قرمز از قبیل آب انگور، و حتی آب کرنبری نیز بیش‌تر است.

۱۰. راه‌حلی عالی برای پیشگیری از دیابت

اگر می‌خواهید بیماری دیابت را از خود دور کنید، اتخاذ یک استراتژی مناسب برای پیشگیری به موقع از این بیماری حائز اهمیت است؛ به خصوص، برای آدم‌هایی که مادر یا پدرشان به این بیماری مبتلا بوده‌اند. رعایت یک رژیم غذایی سالم و داشتن سبک زندگی سالم بسیار ضروری است؛ ولی مفهوم “‌سالم بودن‌”‌ در مورد مواد غذایی همیشه فقط به خوراکی‌های ساده محدود نمی‌شود؛ مصرف آب انار که غنی از آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها است می‌تواند به کنترل سبک زندگی سالم کمک کند.

هشدارهایی درباره‌ی مصرف آب انار برای کمک به درمان دیابت

وقتی تصمیم می‌گیرید برای کمک به درمان دیابت، به طور مرتب از آب انار استفاده کنید، باید از برخی اقدامات احتیاطی آگاه باشید و آن‌ها را رعایت کنید.

الف. به این مسئله حتما دقت کنید که انار عاری از قند نیست. به این معنی که بیماران مبتلا به دیابت در صورتی می‌توانند به طور کامل از فواید آب انار بهره‌مند شوند که آن را به اندازه و با رعایت اعتدال نوش جان کنند.
ب. اگر قصد دارید آب انار را به عنوان بخشی از اقدامات درمانی برای بیماری دیابت به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید، بهتر است پیش‌تر با پزشک مشورت کنید؛ به خصوص اگر در حال مصرف داروهایی خاصی برای کنترل دیابت هستید. این کار برای جلوگیری از بروز تداخل دارویی بسیار اهمیت دارد.

پ. انار و مواد غذایی حاوی انار جزء خوراکی‌های مفرح و دوست‌داشتنی به شمار می‌روند، ولی برای بیماران دیابتی، اکیدا توصیه می‌شود از انار خام یا آب انار تازه و خالص استفاده کنند. با وجود این، بیماران دیابتی باید از مصرف محصولات فرآوری شده‌ی انار خودداری کنند، زیرا این محصولات حاوی مواد نگهدارنده یا قند تصفیه شده‌ی اضافه هستند که می‌توانند قند خون را به شدت افزایش دهند.

امیدواریم این مقاله فایده انار برای دیابت بریا شما سودمند باشد. وقتی فردی دچار انواع مختلف بیماری دیابت می‌شود، راه بازگشت یا راه‌حل ساده‌ای برای درمان وی وجود ندارد، زیرا تا به امروز، درمان یا دارویی کشف نشده است که بتواند این بیماری را به طور کامل درمان کند. تنها کاری که می‌توان انجام داد، کنترل سفت و سخت رژیم غذایی است تا از عوارض جانبی ناشی از بیماری دیابت جلوگیری شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:drhealthbenefits

فایده انار برای دیابت: ۱۰ خاصیت آب انار برای درمان دیابت


 

نوشته های مرتبط


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

بوم مدل کسب و کار: ۱۴ نکته درباره انواع،اجزا و نمونه بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار: ۱۴ نکته درباره انواع،اجزا و نمونه بوم مدل کسب و کار

مدل کسب و کار نحوه‌ی خلق، ارائه، و کسب ارزش است. هر کسی روش منحصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *