صفحه اصلی / تجربه کاربری / طراحی رابط کاربری |طراحی رابط کاربری در مشهد آرنیکاوب

طراحی رابط کاربری |طراحی رابط کاربری در مشهد آرنیکاوب

یکی از عوامل اصلی تعامل با کاربر در فضای وب و سیستم‌های کامپیوتری رابط کاربری است. یکی از مهمترین مباحث در دنیای فناوری اطلاعات طراحی رابط کاربری است. ابزار تعامل کاربر با سیستم باید به گونه‌ای باشد که او بتوان خیلی راحت و بدون مشکل با سیستم مورد نظر کار کند. در این مقاله اطلاعاتی راجع به رابط کاربری چیست و چه نقشی دارد صحبت می‌کنیم. همچنین بهبود رابط کاربری سایت و موارد دیگر را توضیح می‌دهیم.

طراحی رابط کاربری |طراحی رابط کاربری در مشهد آرنیکاوب
رابط کاربری

تعریف رابط کاربری

رابط کاربر (به انگلیسی: User Interface) (به اختصار UI) فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین در آن رخ می‌دهد. واسط کاربر، بخش دیدنی و قابل لمس یک ابزار است که کاربر مستقیماً با آن سر و کار دارد. این اصطلاح را میانای کاربر، میانجی کاربر و رابط کاربر هم ترجمه کرده‌اند.

در فرهنگ لغت رایانه، رابط کاربر
امکان ارتباط بین کاربر و رایانه را فراهم می‌سازد. از نظر ماهیت دو نوع رابط
کاربری داریم: رابط کاربری سخت افزاری، رابط کاربری نرم افزاری. یک رابط کاربر نرم
افزاری از منوها، پنجره‌ها و آیکن ها و… تشکیل شده است. ماوس، صفحه کلید بلندگو
و… جز رابط‌های کاربری سخت افزاری می‌باشند. صداهایی که از رایانه به هنگام
انجام عملیات‌های مختلف تولید می‌شود نیز جزئی از رابط کاربری هستند.

یکی از مهمترین قسمت‌های یک برنامه رابط کاربری آن برنامه است. رابط کاربری مشخص کننده دشواری یا سهولت یک برنامه جهت استفاده کاربر است. رابط کاربری بصری که (GUIs (Graphical User Interface نام دارد رایج‌ترین نوع رابط کاربری است که ارتباط کاربر با برنامه را بسیار آسان و جذاب می‌کند.

طراح رابط کاربر کیست؟

گرافیست‌ها نقش اساسی در طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن های موبایل و طراحی فروشگاه اینترنتی دارند.. اما یک گرافیست نمی‌تواند طراحی رابط کاربری را انجام دهد.. طراح رابط کاربری زیر مجموعه هنر و گرافیک آیت.. طراحی رابط کاربری بر ظاهر زیبا تمرکز ندارد. او فرم‌ها را برای کاربران ساده سازی می‌کند. محل قرار گیری دکمه‌ها و تصاویر را مشخص می‌کند. چیدمان اجزای مختلف یک صفحه را تعیین می‌کند تا کاربر براحتی بتواند سایت را مشاهده و نیاز خود را برطرف کند. طراحان کاربری بر روی نیازهای کاربر تمرکز دارد و تلاش می‌کند رابط کاربری به گونه‌ای باشد که دسترسی و فهم آن برای کاربران آسان باشد.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX معناهای متفاوتی باهم دارند. UI زیر مجموعه‌ای از UX می‌باشد. هر چیزی که در صفحه نمایش دیده می‌شود به معنای رابط کاربری است. تصاویر، متن‌ها، جداول، فیلم‌ها، رنگ و حتی مکان این اجزای در رابط کاربری تأثیر گذار است.

طراحی رابط کاربری |طراحی رابط کاربری در مشهد آرنیکاوب
طراح رابط کاربری و طراح تجربه کاربری

UX مخفف User Experience است و بسیار بالاتر از UI قرار دارد. تجربه و احساس کاربر را در زمانی که از محصول شما استفاده می‌کند را UX گویند. طراح رابط کاربری علاوه بر تکنولوژی‌های طراحی سایت، برنامه نویسی، مدیریت محتوا باید با تجربه کاربری (UX) نیز آشنا باشد. تیم آرنیکاوب در مشهد با سابقه ۷ سال تسلط کامل در تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) را دارا می‌باشد و خدمات حرفه‌ای در این زمینه به شما ارائه می‌دهد.

طراحی رابط کاربری |طراحی رابط کاربری در مشهد آرنیکاوب


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

سایت شما معرف برند شماست

سایت شما معرف برند شماست

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید وارد دنیای بزرگ اینترنت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *