صفحه اصلی / اخبار تکنولوژی / ساخت سریعترین ابر رایانه جهان برای دولت آمریکا

ساخت سریعترین ابر رایانه جهان برای دولت آمریکا

ساخت سریعترین ابر رایانه جهان برای دولت آمریکا

روز گذشته وزارت انرژی ایالت متحده اعلام کرد که سریع ترین ابر رایانه جهان تا سال ۲۰۲۱ در آمریکا ساخته خواهد شد.

این ابر رایانه Frontier نامیده شده و توسط شرکت طراح تراشه AMD و شرکت سازنده ابر رایانه Cary در آزمایشگاه ملی اوک ریج در تنسی ساخته خواهد شد. انتظار می رود این ابر رایانه بیش از ۱٫۵ اگزا فلاپس انرژی برای پردازش تولید کند و برای وظایف متعددی از جمله محاسبات پیشرفته در بخش هایی همچون انرژی هسته ای و تحقیقات اقلیمی مورد استفاده قرار گیرد.

ریک پری، وزیر انرژی امریکا، در نشست مطبوعاتی گفت: ” عملکرد بی سابقه ابر رایانه frontier توانایی کشور ما برای هدایت کل جهان در علم که منجر به ارتقا زندگی و اقتصاد آمریکایی ها و تمام افراد جهان می شود را تضمین می کند. “

” Frontier با استفاده از نوآوری هوش مصنوعی، داده های جهانی را در اختیار محقق های آمریکایی قرار داده و با محاسبه منابع، تضمین می کند تا اختراعات فوق العاده بعدی تماماً ساخت آمریکا باشد. “

پس از تکمیل فرآیند ساخت، Frontier پیشرفته ترین نمونه از “پردازش در مقایس اگزا” خواهد بود.

این ابر رایانه نسل بعدی از ظرفیت محاسبات خواهد بود، که در آن توان پردازش محاسبات بر واحد اگزا فلاپس و یا کوئینتیلیون در هر ثانیه اندازه گیری می شود. یک کوئینتیلیون یک عدد نوزده رقمی است که از ۱ و هجده ۰ تشکیل شده است. (۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰)

به گفته ی شرکت AMD، توان پردازش ابر رایانه frontier از ترکیب توان پردازش ۱۶۰ ابر رایانه آینده بیشتر خواهد بود همچینین توانایی ذخیره حجم عظیمی از دیتا و پنهای باندی ۲۴ میلیون برابر پهنای باند اینترنت خانگی را خواهد داشت. این ابر رایانه توانایی پردازش ۱۰۰ هزار فیلم HD در یک ثانیه را خواهد داشت. همچنین به گفته ی سازندگان، این ابر رایانه ابعاد بسیار بزرگی خواهد داشت. فضای اشغالی توسط فرونتیر ۷۳۰۰ متر مربع( تقریبا به اندازه ی مساحت دو زمین بسکتبال ) و طول کابل ها و سیم های آن ۹۰ مایل (۱۴۴ کیلومتر) تخمین زده شده است.

البته frontier اولین ابر رایانه ی آمریکا نبوده و اوایل سال جاری، وزارت نیرو آمریکا پروژه ی مشابهی را معرفی کرده بود. بنا بر اعلام این وزارت خانه ابر رایانه  Aurora توسط دو کمپانی intel و cray در آزمایشگاه مل آرگون ساخته خواهد شد. احتمالا Aurora اولین ابر رایانه ایالت متحده باشد که در مقیاس اگزافلاپس شروع به فعالیت می کند. ولی Frontier قدرت پردازش بالاتری خواهد داشت.

 

ساخت سریعترین ابر رایانه جهان برای دولت آمریکا


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

مسدود شدن تبلیغات در گوگل کروم

مسدود شدن تبلیغات در گوگل کروم

مهندسان تیم گوگل کروم در حال کار بر روی یک ویژگی هستند تا با استفاده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *