صفحه اصلی / آموزش امنیت وردپرس / آسیب پذیری های امنیتی وردپرس چیست؟ وردپرس از این ۵ نقطه تحت النفوذ است!

آسیب پذیری های امنیتی وردپرس چیست؟ وردپرس از این ۵ نقطه تحت النفوذ است!

۵ مسئله امنیتی در وردپرس

آسیب پذیری های امنیتی وردپرس چیست؟ وردپرس از این ۵ نقطه تحت النفوذ است!

سلام دوستان؛
اگر شما نیز برای مدیریت وب‌سایت خود از وردپرس استفاده می‌کنید، ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که آیا وردپرس امن است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که وردپرس بسیار امن است به شرطی که شما از بهترین شیوره‌های امنیتی در برابر آسیب پذیری های امنیتی وردپرس استفاده کنید.

آسیب پذیری های امنیتی وردپرس

در این مقاله از پشتیبان وردپرس، برخی از رایج ترین آسیب پذیری های امنیتی وردپرس را به همراه اقداماتی که می‌توانید برای حفاظت از وب‌سایت وردپرسی خود انجام دهید را خواهید آموخت.

آسیب پذیری های امنیتی وردپرس چیست؟ وردپرس از این ۵ نقطه تحت النفوذ است!

۱- حملات Brute Force

در حملات Brute Force هکر با حمله به صفحه ورود به مدیریت پیشخوان وردپرس، با آزمون و خطا نام‌های کاربری و رمز‌های مختلف سعی در کشف رمز عبور و نام کاربری ورود به بخش مدیریت وب‌سایت شما را دارد که یکی از آسیب پذیری های امنیتی وردپرس است.

متاسفانه وردپرس به طور پیشفرض تلاش‌های زیاد برای ورود به پیشخوان مدیریت را مسدود نمی‌کند، به همین دلیل ربات‌ها به سادگی می‌توانند به صفحه ورود وب‌سایت شما با استفاده از روش Brute Force حمله کنند. این نوع حملات حتی اگر موفیت آمیز نباشد فشار زیادی را به سرور میزبانی شما خواهد آورد.

۲- File Inclusion Exploits

پس از حملات Brute Force، آسیب پذیری های امنیتی وردپرس از طریق کدهای php وب‌سایت وردپرسی شما مهمترین مسئله امنیتی هستند که توسط هکر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

File Inclusion Exploits زمانی رخ می‌دهد که کد آسیب پذیری برای بارگذاری فایل‌ها استفاده می‌شود که اجازه دسترسی هکر‌ها را به وب‌سایت شما می‌دهد. سوء استفاده از فایل‌ها یکی از رایج‌ترین روش‌ها است که مهاجم می‌تواند به فایل wp-config.php وب‌سایت وردپرس شما که یکی از مهم ترین فایل ها در نصب وردپرس است دسترسی یابد.

۳- تزریق SQL

وب سایت وردپرس شما از یک پایگاه داده MySQL استفاده می‌کند. تزریق SQL زمانی رخ می‌دهد که مهاجم دسترسی به پایگاه داده وردپرس و تمام اطلاعات وب‌سایت شما را به دست آورد.

با یک تزریق SQL، مهاجم ممکن است بتواند یک حساب کاربر جدید در سطح مدیریت ایجاد کند که بعدا می‌تواند برای ورود به سیستم و دسترسی کامل به وب‌سایت وردپرس شما استفاده شود. تزریق SQL همچنین می‌تواند برای قرار دادن داده‌های جدید در پایگاه داده خود، از جمله لینک‌ها به وب‌سایت‌های مخرب و یا هرزنامه استفاده می شود.

۴- Cross-Site Scripting (XSS)

۸۴ درصد از تمامی آسیب پذیری‌های امنیتی در کل اینترنت به نام Cross-Site Scripting یا حملات XSS نامیده شده‌اند. آسیب پذیری‌های XSS رایج‌ترین آسیب پذیری در افزونه‌های وردپرس می‌باشد.

مکانیسم کار Cross-Site Scripting این است که ابتدا مهاجم راهی برای بارگذاری صفحات وب با اسکریپت‌های جاوا اسکریپت نا امین پیدا می‌کند. این اسکرپیتها با مراجعه بازدید کننده‌ها بارگذاری می‌شوند و سپس برای سرقت اطلاعات از مرورگر‌هایشان استفاده می‌شود. یک نمونه از حملات XSS یک فرم ربوده شده است که ظاهرا در وب‌سایت شما وجود دارد. اگر یک کاربر اطلاعاتی را در آن وارد کند، این اطلاعات به سرقت خواهند رفت.

۵- Malware

بدافزار، یک نرم افزار مخرب کوچک، کدی است که برای دستیابی به دسترسی غیر مجاز به وب‌سایت برای جمع آوری اطلاعات حساس استفاده می شود. سایت وردپرس هک شده معمولا به این معناست که بدافزاری به فایل های وب سایت شما تزریق شده است، اگر شما نیز مشکوک به وجود نرم افزار مخربی در وب سایت خود هستید، فایل‌هایی که اخیرا در وب‌سایت قرار داده‌اید را بررسی نمایید.آسیب پذیری های امنیتی وردپرس چیست؟ وردپرس از این ۵ نقطه تحت النفوذ است!

اگر چه هزاران نوع برنامه‌های مخرب در وب وجود دارد، اما وردپرس در برابر‌ همه‌ی آنها آسیب پذیز نمی‌باشد. چهار عفونت تروجان وردپرس از جمله موارد زیر هستند:

  • Backdoors
  • Drive-by downloads
  • Pharma hacks
  • Malicious redirects

هر یک از این نوع نرم افزارهای مخرب که جزء رایج ترین آسیب پذیری های امنیتی وردپرس هستند را می توان به راحتی شناسایی و پاکسازی نمود یا از بصورت دستی فایل‌های مخرب را شناسایی و حذف کرد، نصب نسخه تازه‌ای از وردپرس یا بازگرداندن سایت وردپرسی خود از یک نسخه پشتیبان تهیه شده بدون آلوده قبلی نیز می‌تواند کمک کند.

۸ اقداماتی که با انجام آن‌ها می‌توانید از سایت وردپرس خود محافظت کنید

مسائل متعددی می‌توانند وب‌سایت شما را در برابر آسیب پذیری‌ها محافظت کنند از جمله:

۱- استفاده از رمز عبور قوی

استفاده از یک رمز عبور ضعیف یکی از بزرگترین آسیب پذیری‌های امنیتی است که شما به آسانی می توانید از آن جلوگیری کنید. گذرواژه مدیرت وردپرس شما باید قوی باشد، شامل چندین نوع از کاراکترها، علامت‌ها یا اعداد باشد. علاوه بر این، رمز عبور وردپرس شما باید منحصر به فرد باشد و در هر جای دیگر از آن استفاده نکرده باشید.

۲- نصب افزونه‌های امنیتی وردپرس

افزونه‌های امنیتی یک راه بسیار عالی و آسان برای افزایش امنیت وب‌سایت وردپرسی شما می‌باشد. افزونه‌های زیادی بدین منظور گسترش یافته‌اند از جمله Wordfence Security، iThemes Security و … .

۳- فعال کردن تایید دو مرحله‌ای وردپرس

احراز هویت دو مرحله‌ای یک لایه اضافی حفاظت ورود به وردپرس شما اضافه می‌کند که علاوه بر گذرواژه شما، برای ورود به سیستم، از یک دستگاه دیگر مانند گوشی هوشمند یک کد احراز هویت مورد نیاز است.

۴- به روز نگه داشتن همیشگی وردپرس به آخرین نسخه

به روز نگه داشتن سایت وردپرس یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید از موارد بالقوه امنیت وردپرس جلوگیری کنید. زیرا در هر به روز رسانی مشکلات امنیتی نسخه قبل بهبود داده شده‌اند.

۵- تنظیم مجوز مناسب بر روی سرور شما

از اینکه مجوزهای مناسب بر روی تمام دایرکتوری‌ها بر روی سرور شما تنظیم شده اند اطمینان حاصل کنید. مجوزهای مناسب مجاز به خواندن فایل‌ها، ایجاد و ویرایش آنها هستند.

۶- اسکن‌های برنامه ریزی شده برای یافتن برنامه‌های مخرب

با استفاده از خدمات اسکن بد افزار‌ها مانند افزونه iThemes Security Pro به شما یک گزارش در مورد وضعیت بدافزار‌های موجود در وبسایت شما می‌دهد.

۷- یک برنامه پشتیبان گیری معتبر وردپرس داشته باشید

داشتن یک برنامه پشتیبان‌گیری از وردپرس جزء مهم استراتژی امنیت وردپرس شماست. تنظیم برنامه ریزی شده پشتیبان گیری را فعال کنید و مطمئن شوید که پشتیبان گیری خود را با خیال راحت خارج از سایت در یک مکان ایمن ذخیره ‌کرده‌اید. همچنین مطمئن شوید که پشتیبان شما یک کامپوننت بازگردانی را در صورت نیاز به بازگردانی نسخه پشتیبان داشته باشید. افزونه UpdraftPlus به منظور بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس بسیار مناسب است.

۸- حفاظت Brute Force وردپرس را فعال کنید

حفاظت از وب‌سایت در برابر حملات Brute Force راه دیگری برای کاهش آسیب پذیری یا اضافه بار سرور است.

در حالی که مسائل امنیتی وردپرس وجود دارد، از اکثر آن‌ها می‌توان با بهترین شیوه‌های امنیت وردپرس در برابر آسیب پذیری های امنیتی وردپرس و با آگاهی، از خطرات امنیتی بالقوه اجتناب کرد. مسلط به دانش و استراتژی برای محافظت از سایت وردپرسی خود، می تواند تا حد زیادی آسیب پذیری خود را به هک‌ها کاهش دهید و سایت وردپرسی خود را ایمن نگه دارید. در ادامه شما را به مطالعه مقاله ۹ توصیه برای جلوگیری از مشکلات و بهبود عملکرد وردپرس دعوت می کنیم.

موفق باشید.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

خطای Mixed Content - Your Connection is not secure و روش حل آن

خطای Mixed Content – Your Connection is not secure و روش حل آن

همه افرادی که با وردپرس سروکار دارند ممکن است در طول استفاده از این سیستم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *